Strach przed seksem – skąd się bierze?

Paniczny lęk przed zbliżeniem to stan, który w wielu przypadkach wymaga pomocy specjalisty. Przyczyny strachu przed seksem bywają bardzo różne – często ciężko je samemu rozpoznać. Szczególnie, gdy nie mają nic wspólnego ze złymi doświadczeniami seksualnymi, a wynikają np. z przemęczenia lub specyficznego wychowania.

Inicjacja seksualna praktycznie zawsze wywołuje pewne obawy i niepokój. Młode kobiety boją się bólu, a młodzi mężczyźni – braku wystarczających umiejętności i zakończenia stosunku „niepowodzeniem”. Takie uczucia zwykle mijają. Problem zaczyna się, gdy strach przed seksem utrzymuje się, nawet gdy pierwsze zbliżenia mamy już za sobą. Nawet w wieloletnich małżeństwach.

Lęk przed seksem

Monika i jej mąż Paweł bardzo chcieliby mieć dzieci. Pragnienie założenia rodziny znacznie utrudnia fakt, że Monika… panicznie boi się seksu. Kocha swojego męża i mu ufa, ale przy każdej bliskości ogarnia ją strach, że intymność zakończy się seksem. Paweł kocha swoją żonę i nie zmusza ją do zbliżeń, jednak sytuacja ta jest dla niego coraz trudniejsza.


To autentyczna historia jednej z internautek, która w desperacji i lęku przed rozpadem swojego związku zwróciła się o pomoc do seksuologa. Pierwsza myśl, jaka w takich okolicznościach nasuwa się nawet osobom niebędącym specjalistami, to pytanie o traumatyczne przeżycia związane z gwałtem czy molestowaniem seksualnym. Doświadczenia takie bywają jedną z głównych przyczyn lęku przed seksem.


Jednak w przypadku Moniki powód był inny. Wychowała się ona w rodzinie, w której na porządku dziennym był alkohol i przemoc. Pod wpływem trudnych doświadczeń w jej psychice wykształciło się poczucie, że osobom bliskim nie można ufać. Utrwalone przekonanie, iż kontakt z osobą bliską wiąże się z bólem fizycznym i emocjonalnym, w dorosłym życiu przełożyło się na lęk przed zbliżeniem z własnym mężem. W przypadku Moniki konieczna okazała się pomoc psychoterapeuty.

Nie tylko złe doświadczenia

Strach przed seksem z partnerem nie zawsze wynika z trudnych przeżyć. Nie dotyczy też wyłącznie kobiet. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Seksuolodzy wyróżniają m.in.:

 • Przewlekły stres
 • Nadmiar obowiązków, który powoduje przemęczenie
 • Zadaniowe podejście do seksu
 • Presja związana z pragnieniem posiadania dzieci
 • Obawa przed niechcianą ciążą
 • Traktowanie seksu jako obowiązku (szczególnie wobec partnera o znacznie większych potrzebach seksualnych)
 • Zbyt wczesna inicjacja seksualna
 • Uraz psychiczny doznany podczas wcześniejszych kontaktów seksualnych
 • Brak satysfakcji ze stosunków, brak orgazmów
 • Zaburzenia erekcji u mężczyzn
 • Ból podczas stosunku, pochwica
 • Rygorystyczne wychowanie
 • Wychowanie w przeświadczeniu, że seks jest czymś złym, nieczystym (nawet w obrębie małżeństwa)
 • Niskie poczucie własnej wartości
 • Depresja, nerwica i inne problemy natury emocjonalnej

Strach przed seksem może przybrać różne formy i występować w różnym nasileniu. Czasem może pomóc szczera rozmowa z partnerem (np. o braku orgazmów, niedopasowaniu temperamentów czy presji dotyczącej ciąży). Czasem konieczna jest zmiana stylu życia. Jednak w niektórych przypadkach niezbędna jest pomoc specjalisty. W zależności od źródła problemu, pomogą leki na potencję, środki antydepresyjne, odpowiednia antykoncepcja, ale też terapia małżeńska, wizyta u seksuologa czy psychoterapia.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *