Priapizm (ciągotka) – wielogodzinna erekcja

Priapizm jest związany z długotrwale występującym wzwodem prącia, który nie odnosi się do pożądania seksualnego oraz nie ustępuje po wytrysku. Nazywany jest także ciągotką i może nawet prowadzić do impotencji. Jakie są objawy priapizmu? Gdzie szukać przyczyn takiego stanu rzeczy? Jakie leki na potencję znajdziemy na rynku?

Przyczyny priapizmu

Ciągotka jest bolesnym wzwodem prącia, który utrzymuje się od kilku godzin do nawet kilku dni. Schorzenie znacząco utrudnia funkcjonowanie oraz dotyczy niewielkiego odsetka mężczyzn. Jeśli chodzi o nazwę choroby, pochodzi ona od starożytnego boga Priapa, który często był przedstawiany jako mężczyzna z członkiem w erekcji. 

Priapizm może być wywołany przez wiele czynników, takich jak:

  • alkoholizm,
  • urazy kręgosłupa,
  • przyczyny neurogenne,
  • nadużycia seksualne,
  • zapalenie stercza,
  • zapalenie cewki moczowej,
  • przyczyny zakrzepowe (białaczka, stany zakrzepowe żył, niedokrwistość sierpowata).

Niekiedy ciągotka powstaje wskutek stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych, czy też przeciw nadciśnieniu. 

Objawy ciągotki

Ciągotka odnosi się do długo trwającego wzwodu, który mimo braku seksualnego podniecenie wciąż ma miejsce. Ciała jamiste ulegają napięciu, a żołądź staje się wiotki, co może z kolei prowadzić do dolegliwości bólowych – zwłaszcza, jeśli występuje priapizm niskoprzepływowy. Postać wysokoprzepływowa priapizmu nie powoduje bólu, natomiast zazwyczaj uciśnięcie krocza powoduje, że wzwód znika. 

Pamiętajmy o tym, że priapizm może pogorszyć jakość życia seksualnego – odbycie stosunku nie jest możliwe, gdyż bolesność penisa jest bardzo duża. W przypadku zauważenia tego typu objawów najlepiej jak najszybciej udać się do urologa, który pomoże nam zwalczyć dolegliwość. Dzięki temu zapobiegniemy trwałej impotencji w przyszłości. 

Priapizm – postacie

Co ciekawe, wyróżnić można trzy postacie priapizmu; z niskim przepływem, z wysokim przepływem oraz postać nawracającą. Pierwsza z postaci jest najczęściej występującą u mężczyzn. Może dotyczyć niedrożności naczyń żylnych w okolicy penisa lub podania do ciał jamistych prącia preparatów, które mają za zadanie wywołać wzwód. Priapizm z wysokim przepływem jest nieco łagodniejszą wersją schorzenia o pojawia się w przypadku zbyt dużego napływu krwi tętniczej do ciał jamistych, przy czym nie ma żadnej przeszkody w odpływie krwi. Ciągotka nawracająca jest stanem, gdzie dochodzi do zwiotczenia ciał jamistych prącia (pomiędzy okresami długotrwałego wzwodu). Warto zauważyć, że pojawić się może i chłopców, którzy chorują na anemię sierpowato-krwinkową. 

Leki na potencję

Problemem coraz większej liczby mężczyzn jest uzyskanie wzwodu – w tym przypadku warto wspomóc się lekami na potencję. Jednym z najbardziej znanych jest Viagra, która korzystnie wpływa na leczenie zaburzeń erekcji. Inną propozycją jest Kamagra, która także cieszy się sporym uznaniem na rynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu mężczyzna pozbędzie się problemów z uzyskaniem wzwodu raz na zawsze, a najlepsze jakościowo tabletki dadzą szybko pożądane efekty. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *