Prawidłowy kąt wzwodu

Normalnie, gdy penis jest w stanie erekcji, będzie on ukierunkowany do góry lub poziomo. Jednak mężczyźni, których penis w jest skierowany w dół, nie należą do rzadkości.

Skrzywienie penisa również może zorientować jego pozycje w stanie wzwodu poza normalnymi kątami, jednak większość odchyleń nie jest spowodowana konkretnym schorzeniem, a wieloma innymi czynnikami.

Czy istnieje jakaś norma kąta wzwodu?

Wielu mężczyzn zastanawia się, jak “wyprostowana” powinna być ich erekcja. Może to zależeć od kilku kwestii, które są unikalne dla każdego człowieka. Pomiary kąta wzwodu dokonywane są z perspektywy człowieka, który stoi. Kąt 0 stopni oznacza penisa skierowanego prosto w górę, dotykającego płaskiego brzucha. Kąt 90 stopni sprawiłby, że penis byłby skierowany bezpośrednio do przodu. Pod kątem 180 stopni penis powinien być skierowany bezpośrednio w dół.

90% mężczyzn ma kąt wzwodu pomiędzy 30° a 120° w pozycji stojącej. Jest to uważane za “normalny” zakres, który pozwala na stosunek bez bólu, trudności i dyskomfortu. Większość mężczyzn uważa, że erekcja powinna być bardziej wyprostowana niż skierowana w dół i jest to najczęściej spotykane u mężczyzn mających erekcję skierowaną powyżej poziomu.

Jedno z badań przeprowadzonych na mężczyznach w wieku od 20 do 60 lat wykazało, najczęściej występujące kąty męskich erekcji. Oto wyniki:

  • 5%: <30° – całkowicie wyprostowana
  • 30%: 30°- 60° – mocno wyprostowana
  • 30%: 60°- 85° – powyżej poziomu
  • 10%: 85°- 90° – pozioma
  • 20%: 95°- 120° – poniżej poziomu
  • 5%: >120° – opadająca w dół

Kąty erekcji, które mniejsze niż 20 stopni lub większe niż 140 stopni mogą powodować trudności podczas stosunku.

Czynniki mające wpływ na kąt erekcji:

Sztywność

Niektórzy mężczyźni mogą zauważyć u siebie tendencje, że ich erekcja stała się słaba i niepełna. Ma to związek z syndromem zaburzenia erekcji. To dość częste schorzenie można skorygować terapią zaleconą przez specjalistę lub korzystając z odpowiednich leków. Viagra i Kamagra to najpopularniejsze i najskuteczniejsze środki na potencję. Ich działanie zapewnia trwałą i odpowiednio wyprostowaną erekcję.

Rozmiar

Wielkość penisa ma również wpływ na to, jak wyprostowana będzie erekcja. U młodszych mężczyzn przechodzących okres dojrzewania rozmiar penisa jest mniejszy w niektórych przypadkach ich erekcja jest prawie pionowa. W miarę zbliżania się do dorosłości penis staje się coraz większy, a grawitacja mocniej przyciąga go w dół. U mężczyzn z większymi członkami ta tendencja jest jeszcze silniejsza.

Więzadła prącia

Wiązadła nośne i zawieszające w korzeniu penisa wspierają penisa w stanie wzwodu, dzięki czemu penis pozostaje bardziej wyprostowany i stabilny podczas erekcji. W zależności od tego, jak mocne i sztywne są te więzadła, kąt erekcji będzie inny. Sztywność więzadeł zmniejsza się wraz z wiekiem. Coraz starsi mężczyźni będą doświadczali coraz mniej wyprostowanych erekcji.

Sztywność skóry moszny

Tak jak luźne więzadła mogą powodować mniejsze podparcie erekcji, tak napięta skóra na spodzie penisa przylegająca do moszny może ciągnąć erekcję w dół. Jeśli przypadłość jest ciężka, można przeprowadzić operację, aby skorygować tę nieprawidłowość.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 3

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *