Nadciśnienie a funkcje seksualne u mężczyzny

Zmagasz się z brakiem erekcji? A może wzwód pojawia się, jednak nie jest tak silny jak dawniej? To może być jeden z objawów nadciśnienia tętniczego! Ta poważna choroba układu krwionośnego zaburza mechanizm napływu krwi do ciał jamistych prącia podczas podniecenia. Aby uratować swoją sprawność seksualną, jak najszybciej rozpocznij leczenie!

O nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy jego wysokość przekracza 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. To choroba, której przyczynę nie zawsze udaje się zdiagnozować. Wiemy natomiast, iż może ona wpływać negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Objawy i skutki nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze jest podstępną chorobą, która często rozwija się bezobjawowo. Nawet jeśli wywołuje np. częstsze niż niegdyś bóle głowy, zrzucamy je na karb przemęczenia lub stresu. Pojawiają się też nieswoiste objawy, takie jak:
  • zawroty głowy
  • zmęczenie
  • uczucie ucisku w głowie
  • krwawienie z nosa
  • problemy ze snem
  • nerwowość, nadpobudliwość
  • duszność
  • łomotanie serca, uczucie ucisku w jego okolicy
Niestety, nadciśnienie w wielu przypadkach zostaje rozpoznane o wiele za późno. Do lekarza udajemy się dopiero, gdy powikłania narządowe wywołują inne niepokojące objawy. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do przerostu lewej komory serca, upośledzenia czynności nerek, rozwoju miażdżycy, a nawet udaru mózgu.

Nadciśnienie a spadek sprawności seksualnej

Zbyt wysokie ciśnienie krwi jest też częstą przyczyną zaburzeń erekcji u mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ prawidłowy mechanizm wzwodu opiera się w głównej mierze na sprawnym działaniu układu sercowo-naczyniowego. Pełny wzwód wymaga napływu około 20 razy więcej krwi do członka niż wtedy, gdy jest on w stanie spoczynku. Gdy tętnice są zawężone, proces ten staje się niemożliwy. W rezultacie mężczyzna albo nie może osiągnąć wzwodu pomimo stymulacji, albo erekcja jest niepełna, „miękka”.

Leczenie nadciśnienia

Winowajcą nadciśnienia tętniczego w większości przypadków jest nasza dieta oraz styl życia, jaki prowadzimy. Wprowadzenie zmian w tym zakresie przynosi rzeczywistą poprawę. W tym celu należy zmienić jadłospis na taki, który pomoże obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Niezbędna jest też regularna aktywność fizyczna. Papierosy i alkohol to naczelni wrogowie zdrowego układu krwionośnego, lepiej więc jak najszybciej pozbyć się ich ze swojego życia.

Zanim pacjentowi uda się doprowadzić ciśnienie tętnicze do normy, lekarz może przepisać działające doraźnie leki na erekcję. Środki takie jak Viagra czy Kamagra dostępne są w blistrach po 4 tabletki. Można je więc z powodzeniem wykorzystać w okresie leczenia – nadciśnienie tętnicze nie jest w przeciwwskazaniem do ich stosowania.

Badanie ciśnienia tętniczego jest prostsze niż jakiekolwiek inne badanie. Nie trzeba nawet zapisywać się do lekarza – ciśnieniomierze do samodzielnej, bezpłatnej diagnozy można znaleźć w wielu aptekach. W każdej przychodni pomiar taki można wykonać w gabinecie zabiegowym. Nawet jeśli nie mamy żadnych niepokojących objawów, badajmy się profilaktycznie – unikniemy dzięki temu wielu groźnych powikłań.

Czy ten post był pomocny?

4.3 / 5. Vote count: 4

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *