Nie ćwiczysz? Możesz mieć problemy w łóżku!

Ruch ma ogromny wpływ na nasz organizm. Gdy go brakuje, pojawiają się problemy – nie tylko dodatkowe centymetry w pasie czy biodrach, ale też pogorszenie zdrowia, a nawet… sprawności seksualnej! Sprawdź, ile ćwiczyć i jakie aktywności wybrać, by zwiększyć swoje możliwości w sypialni.

Praca po godzinach, siedzący tryb życia, zmęczenie i stres – wszystko to sprawia, iż mnóstwo ludzi całkowicie rezygnuje z aktywności fizycznej. Konsekwencji tych zaniedbań nie zauważysz od razu. Pojawiają się dopiero po dłuższym czasie – niestety zwykle dopiero wtedy, gdy wywołują negatywne zmiany w organizmie.

Jak ćwiczenia wpływają na nasze ciało?

Regularnie wykonywane ćwiczenia aerobowe wzmacniają i usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Aktywność fizyczna stymuluje przepływ krwi w całym ciele – także w narządach płciowych, których ukrwienie odgrywa bardzo ważną rolę w osiąganiu satysfakcji seksualnej. Panowie mogą liczyć na silniejszą i dłuższą erekcję, panie natomiast na lepsze nawilżenie pochwy i zwiększenie doznań. U obu płci aktywność fizyczna podwyższa libido, pozwala osiągnąć więcej orgazmów i odczuwać większą satysfakcję ze stosunków.

Jaką aktywność wybrać?

Badania wykazały, iż 4,5 godziny biegania tygodniowo zmniejsza ryzyko problemów z erekcją o 23%. U kobiet już 4 godzin takich ćwiczeń obniżają częstotliwość występowania zaburzeń seksualnych aż o 30%. Oczywiście nie każdy lubi biegać. Przy nadwadze i otyłości bądź problemach ze stawami jest to wręcz niewskazane. Mamy jednak do wyboru mnóstwo innych aktywności – jazdę na rowerze, basen, grę w piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę, a nawet spacery. Specjaliści zalecają, by tygodniowo rezerwować 150 minut na aktywność o umiarkowanym nasileniu lub 75 minut na ćwiczenia intensywne.

Jak powrócić do sprawności?

Wprowadzenie aktywności fizycznej do napiętego planu tygodnia może nie być łatwe. W wielu przypadkach skłania nas do tego dopiero pogorszenie stanu zdrowia, złe samopoczucie lub sylwetka, która zdecydowanie przestała nam się podobać. Początki mogą być trudne, jednak wystarczą już 3-4 sesje ćwiczeń wykonane w zaplanowanym terminie, aby nasze ciało i mózg poczuły potrzebę regularnej aktywności. Wtedy jest już z górki. Oczywiście sprawność nie wróci od razu, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Najlepiej zacząć od ćwiczeń o umiarkowanym nasileniu, w razie potrzeby stopniowo zwiększając jej intensywność.

A jeśli problemy z łóżku nie miną?

Zaburzenia seksualne u mężczyzn i kobiet nie zawsze mają swoje źródło w braku aktywności fizycznej. Czasem są to rożnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, problemy hormonalne, ale też stres czy depresja. Jeśli pomimo regularnych ćwiczeń kłopoty z potencją nie mijają, trzeba udać się do lekarza. Być może konieczne będzie zastosowanie leków na erekcję czy wprowadzenie terapii hormonalnej. Jednak nawet wtedy nie rezygnuj z aktywności! Regularny ruch wpływa nie tylko na seksualność, ale też na zdrowie całego organizmu i na samopoczucie.

Czy ten post był pomocny?

4.1 / 5. Vote count: 13

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *