Jak pomóc partnerowi, który ma problemy ze wzwodem?

Gdy mężczyzna zaczyna mieć problemy w łóżku, jego partnerka może mu pomóc lub przeciwnie – pogłębić frustrację. Sprawdź, co robić, a czego unikać, jeśli twój mężczyzna zmaga się z zaburzeniami erekcji. Przede wszystkim zachęć go do wizyty u lekarza.

Problemy z potencją dotycząc milionów mężczyzn. Panowie niechętnie rozmawiają o swoich niepowodzeniach w łóżku. Jednak przedłużający się problem wywołuje frustrację, obawy, a nawet depresję.

Problemy z potencją – o czym musisz wiedzieć

O zaburzeniach erekcji mówimy, gdy mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć lub utrzymać wzwodu w 25% wszystkich prób. Problem może przybierać różne formy. Pierwsza to całkowity brak wzwodu – stan, w którym członek nie sztywnieje nawet przy stymulacji seksualnej. Kolejną jest słaba czynność erekcyjna – wzwód następuje, jednak jest zbyt miękki, by można było odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny. Ostatnia to wzwód zanikający podczas stosunku – nagłe zwiotczenie członka pomimo wcześniejszej pełnej erekcji.

Aby pomóc partnerowi zmagającemu się z zaburzeniami erekcji, przede wszystkim musisz zrozumieć ich przyczynę. Najczęściej problemy te mają podłoże zdrowotne. Z wiekiem spada poziom testosteronu we krwi mężczyzny. Jeśli dodatkowo zmaga się on z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami nerek, prostaty czy wątroby, mechanizm erekcji zostaje zakłócony. Przyczyną problemów z potencją może być też stres, zła dieta, brak ruchu czy palenie papierosów. W zdecydowanej większości przypadków nie jest nią brak zainteresowania partnerką czy jej nieatrakcyjność.

Co możesz zrobić

Mężczyźni mocno identyfikują się ze swoją seksualnością. Spadek sprawności w sypialni traktują jak osobistą porażkę. Ostatnim, czego potrzebują, są pretensje i kłótnie. Staraj się zrozumieć swojego partnera i delikatnie dąż do rozmowy na temat jego problemu. Podkreśl, iż jest to problem ze zdrowiem, o którym trzeba powiedzieć lekarzowi. Podziel się informacjami, jakich dowiedziałaś się o możliwych przyczynach zaburzeń wzwodu. Nigdy nie próbuj żartować z męskości swojego partnera – nawet jeśli jest on człowiekiem o wybitnym poczuciu humoru, z pewnością nie jest mu do śmiechu w tej sytuacji.

Okaż cierpliwość i zapytaj, czy możesz jakoś pomóc mu uporać się ze swoim problemem. Nigdy nie sugeruj, że ma kochankę lub przestał mieć potrzeby seksualne. Zaproponuj, że umówisz go do lekarza, a w dniu wizyty przypomnij o niej.

Jak może pomóc lekarz

Leczeniem zaburzeń erekcji zajmuje się urolog lub seksuolog. Skierowanie wypisuje lekarz pierwszego kontaktu. Już na takiej pierwszej wizycie internista może wypisać receptę na leki na potencję, np. Cialis lub Kamagrę. Na tym jednak nie można zakończyć leczenia. Konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny zaburzenia i rozwiązanie problemu u źródła. Zdarza się, iż spadek sprawności seksualnej jest pierwszym objawem groźnych chorób, takich jak cukrzyca, zapalenie gruczołu krokowego czy niewydolność nerek.

Problemy w sypialni budzą wiele negatywnych emocji, jednak praktycznie w każdym przypadku można sobie z nimi skutecznie poradzić. Pamiętaj, by zawsze wspierać partnera i traktować zaburzenia erekcji jak każdą inną chorobę, która po prostu wymaga wyleczenia.

Czy ten post był pomocny?

4.4 / 5. Vote count: 8

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *