Do jakiego lekarza z zaburzeniami erekcji?

Diagnozą i leczeniem problemów z potencją zajmuje się urolog. Nie zdziw się jednak, jeśli przed powrotem do pełnej sprawności seksualnej będziesz musiał odwiedzić kardiologa, endokrynologa, androloga, a nawet seksuologa. Zapewne otrzymasz receptę na odpowiednie tabletki, konieczne jednak będzie wyleczenie przyczyny problemu.

Zaburzenia erekcji, nazywane też impotencją, mogą wystąpić w każdym wieku. Na męską potencję wpływa bowiem nie tylko wiek, ale też czynniki takie jak dieta, regularny ruch, palenie papierosów, stres czy występowanie różnych chorób ogólnoustrojowych. Aby leczyć je skutecznie, trzeba zrobić badania i zasięgnąć porady lekarskiej.

Męski problem

Diagnozowaniem, badaniem i leczeniem zaburzeń erekcji zajmuje się lekarz urolog. To w jego kompetencji leży rozwiązywanie wszelkich problemów męskiego układu moczowo-płciowego. Skierowanie do tego specjalisty dostaniemy od lekarza rodzinnego. Wcześniej internista może zlecić wykonanie badań m.in. na poziom cukru we krwi, pomiar ciśnienia, stężenie cholesterolu, ale też np. oznaczenie poziomu testosteronu i prolaktyny.

Urolog nie jest jednak jedynym lekarzem, w którego kompetencji leży diagnozowanie zaburzeń erekcji. Wynika to z faktu, iż problemy tego typu mogą mieć bardzo różne przyczyny. Być może w procesie leczenia przyjdzie nam się udać do kardiologa, diabetologa, androloga czy endokrynologa. Jeśli impotencja ma podłoże psychogenne, pomoże seksuolog. Wsparcie tego specjalisty okazuje się nieocenione przy zaburzeniach erekcji wywołanych lękiem przed zbliżeniem, traumatycznymi przeżyciami z przeszłości, molestowaniem czy niskim poczuciem własnej wartości.

Jak leczy się zaburzenia erekcji

Już internista podczas pierwszej wizyty może przepisać pacjentowi dostępne na receptę leki na potencję, np. Viagrę lub Cialis. To środki dość drogie, jednak na szczęście dostępne są ich tańsze zamienniki. Wśród nich jednym z najtańszych jest Kamagra. Jednak leczenie zaburzeń erekcji nie może opierać się wyłącznie na maskowaniu objawów. Konieczne jest rozpoznanie przyczyny problemu i terapia problemu źródłowego.

Około 70% przypadków zaburzeń erekcji ma podłoże organiczne, czyli wynika z choroby ogólnoustrojowej, złej diety, braku ruchu, palenia papierosów czy nadużywania alkoholu. Pozostałe przypadki to tzw. impotencja psychogenna, która ma swoje źródło w psychice.

W zależności od przyczyny, impotencję leczy się poprzez zastosowanie:
  • Leków doustnych (inhibitory fosfodiesterazy typu 5 i inne)
  • Leków naczyniowo czynnych (zastrzyki do ciał jamistych prącia lub do cewki moczowej)
  • Terapii hormonalnej (androgeny)
  • Psychoterapii
  • Terapii z zastosowaniem urządzeń próżniowych
  • Leczenia chirurgicznego (chirurgia naczyniowa, mikrochirurgia, protezy prącia)
Często jednak okazuje się, iż sama zmiana niektórych nawyków przynosi znaczną poprawę możliwości seksualnych mężczyzny. Rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu, modyfikacja diety na zdrowszą, a co za tym idzie m.in. pozbycie się zbędnych kilogramów – wszystko to wpływa pozytywnie na ogólną kondycję organizmu, a co za tym idzie także na sprawność mężczyzny i jego satysfakcję z „osiągnięć” w sypialni.

Czy ten post był pomocny?

4 / 5. Vote count: 4

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *