Seks po długiej przerwie – jak się przygotować?

Brak stałego partnera dla wielu singli oznacza abstynencję seksualną. Czasem trwa ona miesiące, a czasem – nawet kilkanaście lat. Nic dziwnego, że seks po takiej przerwie wzbudza obawy i niepokój. W świecie, który zdaje się nie mieć blokad, taka postawa może wydawać się odosobniona. Okazuje się jednak, iż tego typu wątpliwości ma wiele osób.

Seks po długiej przerwie może być nawet bardziej stresujący niż inicjacja. Napięcie pogłębia się, jeśli od ostatnich doświadczeń erotycznych przybyło nam lat, kilogramów i zmarszczek. Boimy się nie samego aktu seksualnego, ale tego, jak wypadniemy w oczach nowego partnera. Czy będzie nas oceniał? Porównywał z poprzednimi? Czy skomentuje mankamenty naszego ciała i urody? Czym więcej o tym myślimy, tym większy odczuwamy stres. Przygotowanie do zbliżenia wymaga więc przede wszystkim rozprawienia się z własnymi emocjami.

Czego boją się kobiety

Kobiety, które przez długi czas nie miał partnera seksualnego, mogą utracić poczucie atrakcyjności. Dodatkowe kilogramy, rozstępy po porodach, wszelkie zmiany na skórze – to rzeczy, których zapewne nie było w młodości, a które teraz mogą odbierać pewność siebie. Obawy mogą też wzbudzać indywidualne preferencje. Na przykład kobieta wychowana w konserwatywnej rodzinie może podchodzić do kwestii łóżkowych z dużą nieśmiałością. Jak wytłumaczyć nowemu partnerowi, że wolę kochać się przy zgaszonym świetle? Czy więcej takich dylematów, tym większy lęk przed zbliżeniem po przerwie.

Czego boją się mężczyźni

Mężczyźni rzadziej widzą problem w swoim wyglądzie. Bardziej obawiają się, czy wciąż są tak sprawni seksualnie jak w przeszłości. Seks po długiej abstynencji niesie ze sobą ryzyko przedwczesnego wytrysku – problemu występującego znacznie częściej niż panom mogłoby się wydawać. Przy silnym stresie wywołanym zbyt wysokimi oczekiwaniami wobec siebie mogą nawet pojawić się zaburzenia erekcji, np. wzwód zanikający podczas stosunku.

Udany drugi pierwszy raz

Aby zminimalizować stres związany z współżyciem po dłuższej przerwie, warto dać sobie prawo do niezakończenia zbliżenia jakimś konkretnym rezultatem. Jeśli skupimy się na drugiej osobie i łączącej nas relacji, łatwiej będzie nam się zrelaksować i cieszyć nową intymnością. Warto uświadomić sobie, że jeśli partner chce z nami iść do łóżka, to jesteśmy dla niego osobą atrakcyjną. Pomocny w akceptacji własnego ciała jest też regularny ruch – nie chodzi jednak nawet o kwestię rzeźbienia sylwetki, ale o lepszy kontakt z własnym ciałem.

Panowie bardzo zestresowani perspektywą niepowodzenia mogą jednorazowo sięgnąć po leki na potencję. Szczególnie, jeśli w przeszłości zdarzały im się epizody zaburzeń erekcji. Najlepiej wcześniej skonsultować tą decyzję z lekarzem. Leki typu Viagra czy Kamagra działają doraźnie – można więc bezpiecznie przyjąć tylko jedną tabletkę, a gdy lęk związany z seksem po długiej przerwie minie – zrezygnować z ich stosowania. Z czasem na pewno wzrośnie zaufanie do siebie nawzajem, a seks znów zacznie cieszyć bez zbędnej obawy i lęku przed brakiem akceptacji.

Czy ten post był pomocny?

4.1 / 5. Vote count: 8

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *