Czy otyłość może być przyczyną problemów ze wzwodem?

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, zła dieta, brak ruchu – to niezawodna „recepta” na spadek sprawności seksualnej u mężczyzny! Nie chodzi wyłącznie o samopoczucie i pewność siebie, ale też o kwestie czysto fizjologiczne – otyłość wpływa bowiem bardzo niekorzystnie na układ krwionośny, a co za tym idzie także na czynność erekcyjną.

Mężczyźni otyli i tacy z dużą nadwagą raczej nie kojarzą się nikomu z demonami seksu. Wciąż przypisuje się im (w tym wypadku zupełnie niesłusznie!) mniejsze niż u innych przyrodzenie i słabszą erekcję. Niestety, o ile wielkość penisa nie ma żadnego związku z masą ciała, o tyle kwestia sprawności seksualnej – już tak.

Związek dysfunkcji seksualnej i otyłości

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej działa destrukcyjnie na układ sercowo-naczyniowy. W badaniach udowodniono, iż otyłość prowadzi do zniszczenia nabłonka, którym wyściełane są naczynia krwionośne. Tymczasem to właśnie ten nabłonek jest odpowiedzialny za wydzielanie tlenku azotu. Molekuł ten powoduje rozluźnienie mięśni gładkich członka – proces niezbędny, by ciała jamiste prącia napełniły się odpowiednio dużą ilością krwi i wystąpiła erekcja.


Otyłość zwykle bierze się z wysokotłuszczowej diety oraz braku aktywności fizycznej. Oba te czynniki prowadzą do wzrostu stężenia cholesterolu oraz zawężenia naczyń krwionośnych. Stąd już tylko krok do nadciśnienia tętniczego lub miażdżycy. Szczególnie destrukcyjnie na erekcję wpływa miażdżyca – może doprowadzić nawet do zawału naczyń krwionośnych prowadzących do penisa, a co za tym idzie uniemożliwić napływ krwi do ciał jamistych prącia.

Leczenie zaburzeń erekcji

Aby skutecznie pozbyć się problemów z potencją, najlepiej zacząć do konsultacji lekarskiej. W przypadku mężczyzn otyłych nawet niektóre ćwiczenia mogą być niewskazane – np. zbyt forsowny trening na siłowni czy bieganie, które bardzo obciąża stawy. Początkowo lekarz może przepisać pacjentowi leki na erekcję, np. Kamagrę lub Cialis. Działanie tych środków polega na zwiększeniu produkcji tlenku azotu w nabłonku.


Nie można jednak poprzestać na samym odblokowaniu zaburzonego mechanizmu erekcji. Niezbędna jest zmiana stylu życia i redukcja wagi. Jeśli to zaniedbamy, problemy z potencją okażą się zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Otyłość prowadzi nie tylko do nadciśnienia czy miażdżycy, ale też do chorób serca, cukrzycy, niewydolności nerek czy zaburzeń hormonalnych.

Poprawa funkcji seksualnych

Badania wykazały, że utrata 5-10% masy ciała nie tylko poprawia męską sprawność seksualną, ale też zwiększa libido i przyczynia się do większej satysfakcji obu stron. Walka z otyłością ma też znamienny wpływ na psychikę mężczyzny. Świadomość zwiększenia atrakcyjności i kontrolowania swojego ciała podnosi samoocenę. Mężczyzna chętniej dąży do zbliżeń, a zwiększenie częstotliwości stosunków wpływa pozytywnie nie tylko na libido, ale też na ogólne zdrowie!


Walka z otyłością nie jest łatwa, jednak warto się na nią zdobyć. Lepsze zdrowie i samopoczucie, a także wyższa samoocena to korzyści, które znacznie podnoszą jakość naszego życia!

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *