Problemy ze wzwodem? To może być cukrzyca!

Zaburzenia erekcji w mniejszej lub większej skali dotykają 6 na 10 diabetyków. W wielu przypadkach to właśnie problemy ze wzwodem stanowiły pierwszy objaw rozwijającej się cukrzycy. Sprawdź, co zrobić, by pomimo choroby dalej cieszyć się udanym życiem seksualnym.

Cukrzyca to choroba, która rozwija się podstępnie – często przez lata nie dając żadnych symptomów lub objawiając się w sposób prawie niezauważalny. Profilaktyka, ruch i odpowiednia dieta chronią nas przed zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Jednak nawet gdy jest już za późno na zapobieganie, warto jak najszybciej zacząć się leczyć!

Związek cukrzycy z potencją

Cukrzyca prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz nerwów – także tych w penisie. Bezpośrednim winowajcą takiego stanu rzeczy jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Jeśli dodatkowo stan ten jest słabo kontrolowany, dochodzi do poważnych zaburzeń funkcji seksualnych. Co istotne, cukrzyca wpływa negatywnie nie tylko na mężczyzn, ale też na kobiety. U pań może pojawić się suchość pochwy, a nawet ból podczas stosunku. U obu płci znacząco spada libido.

Problemy mogą potęgować leki stosowane w celu obniżenia poziomu glukozy we krwi. Środków tych nie można jednak odstawić – wywołałoby to jeszcze gorsze powikłania. Najlepiej powiedzieć lekarzowi o swoim problemie. Diabetolog dostosuje rozwiązanie do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. U mężczyzn z zaburzeniami erekcji najczęściej stosuje się leki na potencję typu Kamagra czy Levitra. W przypadku kobiet wskazane jest stosowane żeli nawilżających, a gdy ból podczas stosunku wynika z infekcji grzybicznej – podanie odpowiednich leków w postaci maści, żeli czy globulek dopochwowych.

Jak rozpoznać problemy ze wzwodem?

Sporadyczne niepowodzenia w kontaktach seksualnych zdarzają się każdemu mężczyźnie. Specjaliści przyjmują, że o zaburzeniach erekcji mówimy, gdy problem pojawia się w 25% wszystkich prób. Oczywiście może on mieć inne podłoże niż cukrzyca. Po 40. roku życia może mieć związek ze spadkiem produkcji testosteronu. Winowajcami bywają też: nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, choroby nerek, wątroby, zapalenie prostaty, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, ale też stres, przemęczenie i depresja.

Niezależnie od przyczyny, powtarzające się kłopoty ze wzwodem należy zgłosić lekarzowi. U diabetyków w 95% przypadków źródło problemu leży w samej cukrzycy. Schorzenie to niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań. Wśród nich jednymi z najgroźniejszych są nefropatia (przewlekła niewydolność nerek), retinopatia (uszkodzenie oczu), a także niedokrwienie kończyn. Aby ich uniknąć, trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie. Konieczna jest też zmiana diety i stylu życia – zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie palenia papierosów i nadużywania alkoholu. Ścisłe trzymanie się zaleceń lekarskich w tym zakresie pozwoli mężczyźnie odzyskać formę. Bardzo prawdopodobne, iż z czasem będzie mógł cieszyć się udanym seksem bez wspomagania lekami na potencję.

Czy ten post był pomocny?

4.2 / 5. Vote count: 6

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *