O czym świadczy poranna erekcja i jakie są jej przyczyny?

Poranna erekcja przyczyny

Poranna erekcja to jedno z doświadczeń, z którym do czynienia mają panowie w każdym wieku. Prawda jest jednak taka, że mało kto wie, dlaczego się pojawia oraz jakie są jej przyczyny. Co więcej, jej brak może zastanawiać wielu mężczyzn. Czy w takich sytuacjach należy zacząć się martwić? Przekonajmy się!

Czym jest poranna erekcja?

Poranna erekcja to tak naprawdę zjawisko, które do dzisiaj nie zostało w pełni wyjaśnione przez naukowców. Oczywiście zostały wykreowane pewne hipotezy, jednak z nich wszystkich płynie tylko i wyłącznie jeden wniosek. Jaki? Poranny wzwód to coś, co jest absolutnie niezbędne dla zdrowia każdego mężczyzny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to erekcje prowadzą do nadymania tkanki erekcyjnej, a także jej utleniania. To właśnie to zjawisko sprawia, że wydolność ciał jamistych zostanie znacznie zwiększone. W związku z tym, jeśli jej nie doświadczymy, powinniśmy rozważyć wizytę u lekarza lub przyjmowanie leków, takich jak Viagra, czy Kamagra.

Jakie są przyczyny porannej erekcji?

Jednym z najpopularniejszych wytłumaczeń porannego wzwodu jest przebieg snu. W trakcie fazy REM, kiedy to doświadczamy wielu sennych marzeń, poziom noradrenaliny w organizmie znacząco się obniża. Z kolei w trakcie dnia noradrenalina podwyższa nasze ciśnienie, dlatego erekcja jest blokowana. W związku z tym pobudka w fazie REM powoduje właśnie poranny wzwód. Ten typ erekcji nazywany jest psychogennym, gdyż poza samym zmniejszonym poziomem noradrenaliny, wpływają na niego także nerwowe obrazy, jakie widzimy w trakcie snu. 

Następną przyczyną porannej erekcji może być parcie na pęcherz. Ten typ erekcji naukowcy nazywają refleksogenną, czyli po prostu odruchową. Odruchy erekcyjne, jakie mają miejsce w krzyżowych nerwach rdzenia kręgowego, prowadzą do wzwodu, kiedy są stymulowane przez pęcherz moczowy. 

Ostatnim powodem może być uwalnianie się tlenku azotu, jakie ma miejsce w trakcie nocy. Tlenek azotu uwalniany jest przez komórki, które po swoim zadaniu przedostają się do mięśni i po prostu relaksują. Za sprawą tego nasze naczynie krwionośne zostają rozszerzone, dzięki czemu przepływ krwi do penisa zostaje zwiększona, co oczywiście skutkuje erekcją. 

Brak porannej erekcji – dlaczego występuje?

Jednym z powodów z pewnością będzie życie w stałym stresie, na przykład przeżywanym w pracy. Bardzo negatywnie oddziałuje na to również unikanie aktywności fizycznej, krótki sen, sięganie po używki, czy nieprawidłowa dieta. W przypadku, gdy zauważymy, że nie występuje u nas poranna erekcja w ciągu kilku dni z rzędu, należy udać się do specjalisty. Nie powinniśmy się jednak martwić, gdyż jej brak nie musi od razu oznaczać konkretnej choroby. Bardzo często w pełni wystarczająca będzie zmiana diety, więcej aktywności fizycznej, czy też rezygnacja z używek. Warto jednak wspomnieć, że brak porannej erekcji może również zwiastować problemy z prostatą, czy innymi schorzeniami, dlatego należy to po prostu sprawdzić.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *