Zespół Kehrera (choroba wdowia) – jak stanąć na wysokości zadania?
Okazuje się, że nie tylko mężczyźni mają problemy w łóżku. Są zaburzenia, które występują tylko i wyłącznie u kobiet. Należy do nich zespół Kehrera zwany ”chorobą wdowią” i ”zespołem pięciu objawów”. Występowanie tego zaburzenia powoduje bark zaspokojenia seksualnego, pomimo że nie ma zbyt wysokiego libido, a jej potrzeby seksualne uznawane są za prawidłowe.
Jakie są przyczyny zespołu Kehrera?
Choroba wdowia wzięła swoją nazwę od faktu, że jest ona charakterystyczna dla kobiet w każdym wieku, również (a może zwłaszcza) dla samotnych kobiet w średnim wieku, które nie współżyją. Choroba dotyka także młode kobiety, które dopiero rozpoczynają współżycie seksualne oraz dojrzałe, które doskonale znają swoje potrzeby i nadal są aktywne seksualnie.
Zespół Kehrera jest konsekwencją braku satysfakcji seksualnej. Odczuwanie pobudzenia seksualnego i niemożność jego zaspokojenia powoduje szereg objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Te zaś wpływają na występowanie emocji, niejednokrotnie tłumionych i/lub ukrywanych. Warto pochylić się nad tym tematem, gdyż zespół Kehrera należy do skomplikowanych w leczeniu przypadłości i wymaga terapii obu partnerów, jeżeli problem występuje w związku.
Kiedy zespół Kehrera może się ujawnić?
Jak zostało wspomniane, zespół Kehrera;to choroba charakterystyczna dla kobiet. Jej objawy ujawniają się z następujących powodów:
- temperament seksualny jest wyższy od temperamentu seksualnego ich partnera;
- brak osiągania orgazmu, a więc niemożność rozładowania napięcia seksualnego;
- długi czas braku współżycia seksualnego (rozłąka lub rozstanie z partnerem);
- kobieta traktowana jest w sposób przedmiotowy – jest tylko narzędziem do zaspokojenia partnera, a jej potrzeby są pomijane;
- brak aktywności seksualnej w związku z powodu konfliktu z partnerem i jego następstw emocjonalnych;
- dysfunkcje seksualne mężczyzny (np. problem z osiągnięciem erekcji, przedwczesny wytrysk);
- występowanie u kobiety kompleksów, które pomimo odczuwania popędu seksualnego nie pozwalają na współżycie;
Objawy zespołu Kehrera
Fazy choroby wdowiej dzieli się na dwie grupy opisane według źródeł występowania.
Faza pierwsza to objawy związane z zachowaniem kobiety. Opisuje je szereg niecharakterystycznych zachowań, wiązanych najczęściej z PMS lub innymi wahaniami w gospodarce hormonalnej. Należą do nich wahania nastroju, rozdrażnienia, nadmierne pobudzenia, problemy z kontrolowaniem emocji, wybuchy gniewu. Są to jednak objawy o większej intensywności niż zwykle.
Faza druga dotyczy już objawów somatycznych, takich jak bóle podbrzusza czy pleców w części krzyżowej, hemoroidy, żylaki warg okolic intymnych i naczyń miednicy mniejszej, tkliwość, swędzenie stref intymnych, upławy, skurcze macicy, zmniejszone wydzielanie śluzu, nieregularne cykle miesiączkowe.
Jak sobie z tym poradzić?
Mężczyźni z problemem w łóżku radzą sobie często za pomocą Viagry czy Kamagry – są to środki skuteczne w przypadku problemów z potencją. W przypadku kobiet wymagana jest terapia psychologiczna, której działanie przyniesie skutki znacznie później niż 15 minut po zażyciu tabletki. Nie ma złotej rady na tę przypadłość. Nie zaszkodzi seria szczerych rozmów z partnerem, jednak lepiej sprawdzi się tu po prostu wizyta u specjalisty. Przeczytaj także o problemach mężczyzn na przykład takich jak zapalenie prostaty a erekcja, czy niekontrolowane wzwody.