Od czego zależy wielkość penisa? Obalamy mity!

Okazały penis o szerokim obwodzie i znacznej długości to marzenie wielu panów. Wydawałoby się, iż duże przyrodzenie jest atrybutem mężczyzny – stanowi o jego sukcesach w łóżku i na polu życiowym. Okazuje się jednak, iż wielość penisa z osiągnięciami ma niewiele wspólnego. Od czego zatem zależy?

Wielkość zapisana w genach

Dla szczęśliwych posiadaczy dużych penisów, którzy ich wielkość przypisują własnej męskości, mamy złą wiadomość: Tak naprawdę rozmiar członka zostaje zapisany w genach już na etapie życia płodowego. Uwarunkowany jest nie tylko przez geny ojca, ale też przez ilość testosteronu wydzielanego przez organizm matki.


Chłopiec rodzi się jednak z małym penisem – jego wielkość zmienia się w trakcie dojrzewania płciowego. Mimo iż proporcje te są zapisane w genach, ten szczególny czas może im sprzyjać bądź nie. Na ukształtowanie członka wpływają bowiem nie tylko geny, ale też czynniki takie jak stres, temperatura otoczenia czy moment inicjacji seksualnej.

Wszystko jest w porządku

Zdecydowana większość mężczyzn nie ma powodu do zmartwień. Według różnych badań przeprowadzonych w różnych częściach świata, a także obserwacji urologów i chirurgów zajmujących się rekonstrukcją czy zmianą wielkości prącia, aż 95% mężczyzn ma przyrodzenie mieszczące się w granicach normy. Pozostałe 5% to nie tylko panowie z bardzo małymi penisami, ale też mężczyźni, którzy nie mogą ułożyć sobie życia seksualnego z powodu zbyt dużego członka!


Rozmiar penisa powiększa się pod wpływem podniecenia seksualnego. To moment, w którym do jego ciał jamistych napływa krew. Gdy zostaną nią wypełnione, członek staje się duży i twardy. Takim oto sposobem nawet ten, który w spoczynku ma niewiele centymetrów, w czasie wzwodu osiąga średnio 12,5-16,5 cm. To zupełnie wystarczająco, by odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny. Średnia głębokość kobiecej pochwy według różnych badań wynosi od 7 do 11 cm.

Zadbaj o erekcję

Wielkość penisa nie jest czymś danym raz na zawsze. Z przerażeniem stwierdzają to panowie, którzy w wyniku różnych czynników zauważają u siebie zaburzenia wzwodu. Słaba czynność erekcyjna to przypadłość nie tylko starszych panów. We współczesnym, zabieganym i zestresowanym świecie zmagają się z nią nawet 30-latkowie!


Członek, do którego nie napływa wystarczająca ilość krwi, staje się wiotki i miękki. Taki stan może nawet uniemożliwić odbycie stosunku seksualnego. To moment, w którym konieczna staje się wizyta u lekarza. Już internista może przepisać pacjentowi leki typu Viagra czy jej tańsze zamienniki. Skieruje jednak pacjenta do specjalisty – urologa, androloga lub seksuologa – który skupi się na przyczynie problemu i wskaże skuteczne rozwiązania.


Na wielkość penisa ma też wpływ jeszcze jeden czynnik – częstotliwość aktywności seksualnej. Panowie, którzy już dawno zapomnieli, że w łóżku można robić coś innego niż spać, mogą zaobserwować u siebie zmniejszenie wielkości członka. Dlatego jeśli zależy ci na okazałej męskości, bądź seksualnie aktywny! Przyczyni się to nie tylko do okazalszych rozmiarów penisa, ale też do lepszego zdrowia i samopoczucia!

Czy ten post był pomocny?

1.3 / 5. Vote count: 363

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *