Impotencja u młodych osób

impotencja w młodym wieku

Jesteś impotentem? Brzmi okropnie, ale:

  • Po pierwsze nie musi tak być;
  • Po drugie, da się temu zaradzić;
  • Po trzecie, nie Ty jeden masz ten problem!

Jeśli niepokoi Cię Twój seks, masz problemy ze wzwodem, zostań tu i przeczytaj poniższy tekst! Dowiesz się z niego czym jest impotencja, skąd się bierze i jak ją wyeliminować.

Co to jest impotencja?

Najpierw o potencji. Każdy zdrowy mężczyzna posiada pełną zdolność do aktu seksualnego, nazywaną potencją. Zdolność ta, to umiejętność zainicjowania tego aktu, utrzymania go i zakończenia w satysfakcjonujący sposób dla obu stron. Niby nic trudnego, a jednak coraz więcej mężczyzn ma z tym problemy.

Impotencja, to ograniczenie lub brak zdolności do podjęcia i przeprowadzenia aktu seksualnego, polegające na obniżeniu popędu seksualnego (libido), zaburzeniach erekcji, nieprawidłowym przebiegu aktu seksualnego lub problemach w osiągnięciu orgazmu.

Najwięcej mężczyzn narzeka na słabą erekcję. Erekcja, czyli wzwód polega na powiększeniu i usztywnieniu penisa złożonego z ciał jamistych. Warunkiem powstania erekcji jest zwiększony napływ krwi tętniczej do członka z jednoczesnym zmniejszeniem odpływu żylnego. Bez erekcji, prawidłowy akt seksualny nie jest możliwy. Mechanizm ten działa dzięki współpracy układu nerwowego z naczyniowym. Innymi słowy, za słabą erekcję mogą odpowiadać nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania każdego z tych układów.

Przyczyny impotencji

Jeszcze do niedawna za główną przyczynę impotencji uważano zmniejszoną wydolność organizmu związaną z wiekiem. Obecnie mówi się, że przyczyn tych jest o wiele więcej, a to dlatego, że problem ten dotyka coraz więcej młodych mężczyzn, którzy na wydolność organizmu narzekać nie mogą. W ich wypadku, za nieprawidłowy wzwód odpowiada styl życia, czyli niewłaściwe odżywianie, częste sięganie po alkohol, papierosy i inne używki, przepracowanie, brak snu i stres. Specjaliści podkreślają, że przyczyną słabej erekcji u bardzo wielu mężczyzn jest stosunek do samego siebie, wyrażający się niskim mniemaniem o sobie w sferze seksualnej. Niska samoocena w tym względzie może być z kolei skutkiem konkretnej sytuacji, gdy ktoś wyśmiał, odrzucił lub skrytykował w sypialni. Wielu mężczyzn ma problemy ze wzwodem, ponieważ boi się porażki. Boi się, że powtórzy się niegdysiejsze niepowodzenie. Wywołane lękiem i napięciem, niepowodzenie powtarza się jak na zawołanie, potęgując lęk.

Impotencja psychogenna

Coraz więcej specjalistów mówi o tzw. impotencji psychogennej, czyli zaburzeniach wzwodu wywołanych czynnikami psychicznymi. Czynniki te przeważają zwłaszcza u młodych mężczyzn. Psychogenne zaburzenia erekcji pojawiają się nagle i niespodziewanie, dosłownie z dnia na dzień, gdy wszystko przedtem przebiegało jak należy. Przyczyną takich zaburzeń może być lękowe nastawienie do seksu, a właściwie do ciąży, jako jego skutku. Nastawienie to dominuje u par, które lgną do siebie ale nie chcą jeszcze mieć dziecka.

Zaburzenia wzwodu mogą być wywołane również lękiem przed zarażeniem się wirusem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Impotencja psychogenna pojawia się u mężczyzn z niskim poczuciem własnej wartości. Może pojawić się u par, które traktują seks, jako odreagowanie po kłótniach i konfliktach rozgrywanych w ciągu dnia. Psychogenną przyczyną zaburzeń erekcji są również odmienne potrzeby seksualne partnerów. Za taką uważa się też monotonię życia seksualnego. Zdaniem specjalistów, za problemy tego typu mogą też odpowiadać traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, takie jak bicie, znęcanie się i gwałty.

Impotencja wywołana innymi chorobami

Impotencja może wystąpić jako skutek innych chorób. Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, stwardnieniem rozsianym, niewydolnością nerek, powtarzającym się zapaleniem gruczołu krokowego, hiperprolaktynemią, depresją itd. Dotyczy to także młodych mężczyzn, którzy na wymienione tu choroby cierpią coraz częściej.

Impotencja wywołana wadami narządów. Za kłopoty z erekcją i seksem mogą odpowiadać również wrodzone i nabyte wady w budowie członka lub innych narządów płciowych. Najczęstsze, to choroba Peyroniego i skrzywienie prącia.

Impotencja wywołana lekami. Zdarza się i tak, że kłopoty w sypialni wywołane są przyjmowanymi lekami. Erekcję osłabiają niektóre leki uspokajające i antydepresanty. Osłabiają ją również niektóre leki obniżające ciśnienie tętnicze i likwidujące arytmię serca. Za problemy z erekcją mogą odpowiadać też leki przeciwpadaczkowe i przyjmowaniu przy zaburzeniach trzymania moczu.

Z czym i kiedy do specjalisty?

Sporadyczne problemy z erekcją nie są powodem do niepokoju. Zmieniająca się w zależności od okoliczności zdolność do seksu jest czymś jak najbardziej normalny. Męski organizm reaguje słabszą erekcją na stres, przemęczenie, brak snu czy napięcie wywołane trudną sytuacją. Z impotencją mamy do czynienia wtedy, gdy nieudane akty seksualne stanowią większość, gdy prawie nigdy nie można zadowolić siebie i partnerki. Co wtedy? Najpierw trzeba określić kiedy zaczęły się problemy i jak długo trwają. Następnie, zastanowić się nad swoim stylem życia i ewentualnie zaplanować odwiedzenie specjalisty.

Leczenie impotencji w młodym wieku

Zacznij od zmiany

Niejednokrotnie wystarczającym lekarstwem na impotencję w młodym wieku jest zmiana stylu życia. Wielu mężczyznom pomaga rezygnacja z niezdrowych pokarmów i używek i zastąpienie ich wieloskładnikową dietą i ruchem. Oczywiście, nie pomaga od razu, ale po jakimś czasie.

Poddaj się diagnozie

Przed jakimkolwiek leczeniem zaburzeń potencji, trzeba wykonać szeroką i dokładną diagnostykę. Trzeba wyeliminować przyczyny takie jak wady narządów płciowych, inne choroby lub przyjmowane leki.

Psychoterapia

Młodym mężczyznom uskarżającym się na problemy z erekcją, proponuje się głównie psychoterapię. Jest to konsekwentna odpowiedź na fakt, że impotencja u młodych mężczyzn w przeważających przypadkach wywołana jest czynnikami psychicznymi. Psychoterapia, to nic innego jak spotkania i rozmowy ze specjalistą. W zależności od sytuacji i potrzeby, w terapii bierze udział tylko mężczyzna lub mężczyzna z partnerką. W procesie terapeutycznym mężczyzna stopniowo dowiaduje się wszystkiego o swojej dolegliwości. Stopniowo i krok po kroku, z pomocą terapeuty uświadamia sobie jej przyczyny. Konfrontuje się z nimi, nazywa po imieniu, przepracowuje i eliminuje lub wypracowuje nowe i konstruktywne sposoby pokonywania ich.

Psychoterapia ma na celu zbudowanie silnego poczucia własnej wartości i wyeliminowanie lęku przed porażką. Dzięki niej, wyeliminowany zostaje opisany wyżej mechanizm samospełniającego się proroctwa. (Przewidywana klęska zawsze nadchodzi). Zmiana nastawienia psychicznego do siebie i tego, co ma nastąpić, powoduje mobilizację i wiarę, że się uda. Daje też wiedzę, że nawet jeśli się nie uda, to nie jest to koniec świata!

Leczenie impotencji wywołanej innymi chorobami. Jeśli podczas badań okaże się, że impotencja jest objawem jakiejś innej choroby, leczenie należy zacząć od schorzenia bazowego. Kłopoty ze zdolnością do pełnego seksu wywołane cukrzycą, schorzeniem nerek lub depresją nie znikną, bez opanowania pierwotnej przyczyny.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *