Sposoby na podniesienie testosteronu

Skuteczne sposoby na podniesienie testosteronu

Testosteron to jeden z najważniejszych hormonów produkowanych przez męski organizm. Stanowi wręcz lokomotywę funkcjonowania każdego faceta w ciągu dnia. I chociaż kojarzony jest głównie z aspektem seksualnym, to należy podkreślić, że testosteron odpowiada za szereg innych procesów kształtujących ciało oraz psychikę mężczyzn. Jego niedobór lub zaburzenia mogą prowadzić więc do poważnych konsekwencji. Jak zatem podnieść poziom tego kluczowego dla mężczyzn hormonu?

Funkcje i działanie testosteronu

Trzeba mieć na uwadze, że poziom tego hormonu w męskim organizmie zależy od wieku i indywidualnych uwarunkowań. Z reguły im mężczyzna starszy, tym natężenie testosteronu mniejsze, ale odpowiedni poziom powinien być przez cały czas utrzymany. W młodości ilość hormonu jest największa – to wtedy rozwijane jest ciało oraz szeroko pojęta “męskość”. Testosteron odpowiada m.in. za budowę i rozrost mięśni, owłosienie, odpowiednie rozprowadzenie tkanki tłuszczowej czy odpowiada za gęstość kości, chroniąc je przed chorobami. Ponadto, stymuluje rozwój narządów rozrodczych oraz odpowiada za proces spermatogenezy. Oprócz tego, testosteron kształtuje również psychikę i poczucie własnej wartości u mężczyzn. Wpływa chociażby na libido, większą pewność siebie, skłonność do ryzyka, a ponadto wyrabia cechy pożądane przez kobiety – poczucie odpowiedzialności czy zaradność.

Niestety, tak jak w przypadku innych hormonów, również poziom testosteronu może ulec drastycznym zmianom, przez co rozwój oraz funkcjonowanie mężczyzn może być mocno zaburzone. Przyczyn jest kilka – od tych genetycznych, na które wpływu zbytnio nie mamy, po te związane z życiem codziennym, jak dieta, używki, stres i przemęczenie, brak odpowiednich witamin czy też traumy psychiczne. Skutki mogą być widoczne gołym okiem: ciało przybiera na masie, wypadają włosy, ale też pojawiają się duże wahania nastroju, ogólny brak energii i te chyba najczęstsze, czyli problemy z erekcją. Widząc te zmiany, warto poważnie przeanalizować swój rytm dnia i spróbować efektywnie podnieść poziom testosteronu.

Zbilansowana dieta jako skuteczny sposób na podniesienie testosteronu

Tu nikt nie ma wątpliwości – dieta, podobnie jak w przypadku wielu tradycyjnych schorzeń, ma ogromny wpływ na organizm. Podobnie w przypadku spadku testosteronu. Należy bezwzględnie zwiększyć udział dobrych, wysokiej jakości tłuszczów w codziennej diecie, a nieco zmniejszyć poziom węglowodanów. Orzechy, awokado, ryby, sałatki z olejami tłoczonymi na zimno, jaja, pestki nasion, dobrej jakości mięso – te produkty pozwolą prawidłowo stymulować ilość hormonu.  Dieta powinna być uzupełniona także w warzywa i owoce, najlepiej te, o niższym poziomie glikemicznym. Bezwzględnie trzeba pamiętać o ograniczeniu spożywania alkoholu czy palenia papierosów. Nawet jeśli proporcje żywieniowe będą zachowane, to wieczorny drink albo dwa potrafią zniwelować pracę z całego dnia.

Doładuj się – leczenie farmakologiczne

Może się tak zdarzyć, że mimo wysokiej jakości diety, organizm wciąż będzie miał niedobory niektórych pierwiastków. W przypadku mężczyzn najważniejszy jest cynk i magnez, należy więc zadbać o ich dodatkową suplementację, co pozwoli powrócić do oczekiwanej formy. Niższy testosteron może przełożyć się także na kwestie łóżkowe. W przypadku problemów z erekcją, można zastosować wsparcie w postaci viagry lub kamagry. Wspomniane leki od lat chętnie wybierane są przez mężczyzn, którzy zwyczajnie nie czerpią satysfakcji ze stosunku lub zauważają problemy z pełnym wzwodem. Zarówno viagra, jak i kamagra wpływają na poluźnienie naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew swobodniej wypełnia ciała jamiste członka, pozytywnie wpływając na jego funkcjonowanie, a w efekcie na całkowite współżycie. Ich dużym atutem jest również fakt, że zapewniają działanie aż na kilka godzin. 

Ustabilizuj swój rytm

Pełna regeneracja jest niezwykle kluczowa dla męskiego organizmu. Czy to po treningu, czy po ciężkim dniu pracy, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego czasu snu. Tylko w pełni wypoczęte ciało jest w stanie odpowiednio zarządzać gospodarką hormonalną i stawać na wysokości zadania – także jeśli chodzi o kwestie współżycia. Wizyty na siłowni warto więc dostosować do harmonogramu swojego pracy, tak, by zachować odpowiednią liczbę godzin na wypoczynek. Warto też przeciwdziałać stresowi, a jeśli jest on nieunikniony, to skutecznie go niwelować. Weekendowy wyjazd w góry czy wycieczka rowerowa pozwoli “odłączyć” się od problemów i pozwolić umysłowi spokojnie pracować. Także odpowiednie ćwiczenia siłowe pozwolą nie tylko odreagować od stresu, ale też podnieść poziom testosteronu i uwolnić jego produkcję!

Nie ma wątpliwości, że testosteron odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu każdego mężczyzny. Ważne zatem, by prowadzić zrównoważony tryb, stosować odpowiednią dietę i uzupełniać ewentualne braki poszczególnych witamin. Należy także pamiętać o prawidłowej regeneracji, a także znaczącym ograniczeniu przebywania w ciągłym stresie. To pozwoli na skuteczne podniesienie poziomu testosteronu, a tym samym na czerpanie pełnej satysfakcji z życia, zarówno tego codziennego jak i łóżkowego.   

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *