Naturalne sposoby na podniesienie poziomu testosteronu

Zauważyłeś u siebie spadek sprawności seksualnej? Coraz większe zakola i przyrost masy ciała? To problem, z którym boryka się wielu mężczyzn. Prawdopodobnie ma swoje źródło w zmniejszonej produkcji najważniejszego męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Sprawdź, jak podnieść jego poziom naturalnymi sposobami.

Zacznij o diety

Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest nasza codzienna dieta. Powinna być zbilansowana, bogata w niskoprzetworzone produkty i cenne tłuszcze. Ogranicz do minimum cichych zabójców męskości – słodycze, słone przekąski, fast-foody i produkty wysokoprzetworzone. Jeśli palisz, jak najszybciej rozpraw się z tym szkodliwym nałogiem. Niekorzystnie na poziom testosteronu wpływa też alkohol – pity w nadmiarze lub zbyt często, prowadzi m.in. do problemów z płodnością i potencją.


Pierwiastkiem, który naturalnie wpływa na produkcję testosteronu, jest cynk. Znajdziesz go w produktach takich jak jaja, mięso, owoce morza, ryby, orzechy, cebula, czosnek, otręby pszenne, pełnoziarniste pieczywo, nasiona dyni i słonecznika. Pamiętaj o nich podczas planowania codziennego jadłospisu.

Więcej ćwicz

Aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu, wysokiemu libido i sprawności seksualnej. Najlepiej na produkcję testosteronu wpływają ćwiczenia siłowe, które angażują wiele partii mięśniowych:

  • Przysiady
  • Martwy ciąg
  • Podciągania
  • Rwania
  • Fronty
  • Zarzuty

Oprócz tego pamiętaj o regularnych ćwiczeniach aerobowych (takich jak bieganie, gra w piłkę, pływanie, jazda na rowerze itp.). Wpływają one pozytywnie nie tylko na ogólną kondycję, ale też na dotlenienie i prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego.

Unikaj stresu

Mężczyźni zestresowani, przemęczeni, zmagający się z lękiem i depresją są bardziej podani na niedobór testosteronu. Jeśli chcesz wzmocnić swoją męskość, pamiętaj o odpoczynku. Rezerwuj czas na relaks w gronie bliskich. Śpij regularnie – wstawaj każdego dnia o tej samej porze, a zaczniesz też o tej samej porze zasypiać. Dotyczy to także weekendów! Pamiętaj, że straconych godzin snu nie da się „odpracować” śpiąc w sobotę i niedzielę do południa. Regularny sen pomoże ci lepiej radzić sobie ze stresem i wpłynie na podniesienie poziomu testosteronu.

Idź do lekarza

Objawy niedoboru testosteronu we krwi to wystarczający powód, by odwiedzić lekarza. Za zaburzeniami o podłożu hormonalnym mogą stać różne groźne choroby, takie jak np. cukrzyca. Poza tym, spadek sprawności seksualnej i obniżenie libido jako takie nie zawsze mają swoje źródło w niedoborze testosteronu. Równie często ich przyczyną jest obciążony układ krwionośny lub nieprawidłowa praca układu nerwowego.


Lekarz może przepisać ci leki na potencję, np. Viagrę. Nie podnosi ona poziomu testosteronu, ale pomaga odblokować zaburzony mechanizm erekcji. Większa sprawność seksualna to częstsze dążenie do zbliżeń, a regularny seks przyczynia się do poprawy zdrowia i zwiększenia produkcji testosteronu we krwi! Zdecydowanie warto powiedzieć o swoim problemie specjaliście – lekarz optymalnie dopasuje leczenie do źródła problemu i indywidualnych warunków każdego pacjenta.

Czy ten post był pomocny?

1.4 / 5. Vote count: 150

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *