Zaburzenia seksualne a depresja

zaburzenia seksualne a depresja

Zobojętnienie, smutek, niskie poczucie własnej wartości – depresja sprawia, że tracimy zainteresowanie seksem. Do tego leczenie farmakologiczne tylko pogłębia problem. Pojawiają się m.in. zaburzenia erekcji i spadek libido. Walka z depresją powinna iść w parze z leczeniem problemów z potencją – pozwala to szybciej powrócić do stabilnego stanu emocjonalnego.

Depresja to choroba, na którą cierpi 350 mln ludzi na świecie. Według badań w Polsce jest to 1,5 mln. Jednak biorąc pod uwagę niechęć do zgłaszania się po specjalistyczną pomoc, należy przyjąć, iż jest to liczba znacząco zaniżona. Depresja wpływa na nasze emocje, postrzeganie świata, a także życie seksualne. Niestety, permanentny stan obniżonego nastroju nie wpływa pozytywnie na sprawność i libido.

Związek depresji z zaburzeniami seksualnymi

Depresja i problemy natury seksualnej wpływają na siebie obustronnie. To błędne koło, z którego samemu trudno się wyrwać. Osoba cierpiąca na depresję nie czerpie radości z życia, traci zainteresowanie otoczeniem, a co za tym idzie także sprawami seksualnymi. Do tego dochodzi niska samoocena, brak chęci do życia i wiary we własne możliwości, obojętność na wszelkie doznania i problemy w relacjach.

Jeśli depresja ma podłoże nerwicowe, w grę wchodzi też zaburzona praca układu nerwowego. Pojawiają się problemy z potencją. Mechanizm erekcji to współpraca układu krwionośnego z układem nerwowym. Sprawne działanie tego drugiego jest niezbędne, aby mózg mógł wysłać informacje o podnieceniu i konieczności napełnienia ciał jamistych penisa krwią. Gdy pojawia się depresja, trudno o prawidłowość tego procesu.

Leki na depresję a potencja

Duży wpływ na sprawność seksualną ma też zażywanie leków przeciwdepresyjnych. Za jedne z najskuteczniejszych uznaje się leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Pomagają one pozbyć się skutków depresji, jednak efektem ubocznym ich stosowania jest spadek libido i zaburzenia erekcji. Dzieje się tak, ponieważ leki z grupy SSRI zmniejszają wydzielanie tlenku azotu. Związek ten odgrywa kluczową rolę w procesie erekcji.

Leki na depresję można łączyć z lekami na potencję. Wśród tych drugich za najskuteczniejsze uznaje się inhibitory fosfodiesterazy typu 5, czyli m.in. sildenafil. Znajdziemy go w środkach takich jak Kamagra czy Viagra. Sildenafil odblokowuje zaburzone mechanizmy i pozwala na osiągnięcie satysfakcjonującego wzwodu.

Dlaczego należy leczyć zaburzenia seksualne

Choć osoba cierpiąca na depresję zdaje się nie wykazywać zainteresowania życiem seksualnym, utrata sprawności w tym zakresie wcale nie jest jej obojętna. Problemy z potencją u mężczyzny tylko pogłębiają poczucie niedopisania, z którymi na co dzień się zmaga. Z drugiej strony powrót do udanego życia seksualnego może wspomóc leczenie środkami antydepresyjnymi. Regularne współżycie wpływa pozytywnie na emocje osoby cierpiącej na depresję. Nie bez znaczenia pozostają też hormony wydzielane podczas orgazmu, m.in. serotonina i oksytocyna. Z pewnością więc w parze z leczeniem depresji powinno iść leczenie zaburzeń seksualnych.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *