Wszystko co chcemy wiedzieć o libido

libido
Dzisiaj bardzo dużo mówi się o libido, jednakże nie każdy o nim dużo wie. Każda osoba tylko zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje. Popęd seksualny, czyli libido to nieodłączny element życia każdego człowieka- na tym wiedza się kończy. Warto poznać kilka faktów dotyczących libido, w końcu chodzi o życie seksualne.

Hormony

Pierwszym czynnikiem jest testosteron, im więcej, tym libido jest większe. Mężczyźni mają więcej ilości tego hormonu niż kobiety. Ten właśnie hormon odpowiada za popęd seksualny. W porównaniu do kobiet po menopauzie, młodsze kobiety mają dużą ilość testosteronu, stąd stwierdzenie, że im człowiek starszy, tym libido spada. Popęd seksualny jest indywidualną sprawą. Mężczyźni szybciej doświadczają limitu libido niż kobiety. One najczęściej odczuwają większą ochotę na seks około 30 roku życia. U panów z kolei ta chęć może nasilać się już w wieku 18 lat. Jest to powiązane z inną gospodarką hormonalną zarówno mężczyzny jak i kobiety.

Afrodyzjaki i dieta

Często mówi się o afrodyzjakach, które rzekomo pomagają zwiększyć libido. Podczas przygotowywania kolacji z ostryg, czy innych wykwintnych specjałów mających w teorii zwiększyć ochotę na seks, nie można opierać się tylko na ich działaniu. Jedzenie, rzecz jasna, może być zmysłowe, jednakże sam posiłek nie dostarczy żadnych właściwości, które miałyby zwiększyć libido. Pomimo tego, że na afrodyzjaki nie można liczyć, to jednak jedzenie poniekąd ma wpływ na popęd seksualny. Jeżeli w diecie zawarte są produkty i składniki, które zwiększają krążenie krwi, może to wpływać na libido. By to podtrzymywać, warto jeść produkty bogate w przeciwutleniacze. M. in. łosoś, rośliny strączkowe, truskawki lub szparagi.

Wpływ alkoholu na libido

Drinka jak wiadomo zwykle można się napić, by rozluźnić atmosferę, zrelaksować się. Wypicie jednego czy dwóch nie zaszkodzi, a wręcz odwrotnie. Nadmiar alkoholu jednak może spowodować, że poziom libido natychmiast opadnie.

Owulacja

Panie w czasie owulacji mają największą ochotę na seks. Zestawienie wysokiej ilości estrogenu i testosteronu w takim okresie sprawia, że libido u kobiet jest dużo większe, a osiągnięcie orgazmu przychodzi z łatwością. Organizm dlatego tak reaguje, ponieważ następuje naturalna chęć poczęcia potomstwa.

Ciąża

Podczas ciąży libido i kobiety zazwyczaj wzrasta poprzez wysoki poziom hormonów we krwi. Przy tym kobieta podświadomie nie odczuwa presji ciąży, a to daje jej komfort psychiczny. Dlatego do seksu podchodzi z relaksem.

Dlaczego libido spada?

Zwykle mówi się, że spadek libido wiąże się ze stresem czy zmęczeniem. Długotrwały spadek libido może być związany także z mnóstwem chorób. Mogą to być choroby fizyczne, psychiczne oraz te związane z hormonami. Na spadek libido mogą wpływać także leki. Popęd seksualny można poprawić, trzeba tylko stosować się do kilku rad.

Jedną z przyczyn może okazać się podłoże psychologiczne. Jego przyczynami mogą być problemy w związku, depresja, przeżycia z dzieciństwa. Mając takie problemy warto udać się do specjalisty. Fachowa pomoc może przynieść pożądane skutki.

Spadek libido może być spowodowany również zaburzeniem cechującym się zwiększoną produkcją hormonu- prolaktyny, cukrzycą, chorobą serca.
Środowisko, a raczej jego zanieczyszczenia także są przyczyną spadku libido. Z pewnością na niego negatywny wpływ ma mangan, chlorek winylu oraz izocyjan.

Inną sprawą nie mniej negatywną są leki, szczególnie te obniżające ciśnienie, uspokajające i psychotropowe. Oprócz tego niekorzystny wpływ mają także używki jak marihuana, heroina, amfetamina czy alkohol.

Jak poprawić libido?

Żeby poprawić libido, z pewnością trzeba prowadzić zdrowy tryb życia. Trzeba zacząć od diety, a do tego dorzucić aktywność fizyczną. Oprócz tego, można korzystać z afrodyzjaków. U mężczyzn są to banany, kurkuma, figi i dynia. U kobiet natomiast są to witaminy grupy B, miłorząb japoński, lukrecja i Damiana. Aby cieszyć się świetnym życiem seksualnym, warto unikać nadmiaru cukrów, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, alkoholu oraz stresu. W ostateczności można sięgnąć po lekarstwa takie jak Kamagra

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *