Testosteron – wszystko, co musisz wiedzieć o hormonie męskości

Duże mięśnie, męskie owłosienie i rozkład tkanki tłuszczowej, ale też m.in. wytrzymałość kości – to tylko niektóre z wielu funkcji, jakie pełni w naszym organizmie testosteron. Gdy go brakuje, pojawiają się problemy – i to zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Odkryty w 1935 roku przez niemieckiego biochemika Adolfa Butenandta, testosteron odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Nazywany męskim hormonem, w rzeczywistości występuje u obu płci – odpowiada jednak za inne funkcje.

Produkcja i rola testosteronu

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, nie mogą żyć bez testosteronu. U panów hormon ten wytwarzany jest przede wszystkim w jądrach, natomiast u pań – w korze nadnerczy, w jajnikach, a u ciężarnych w łożysku. Testosteron należy do hormonów androgenicznych. Określenie to pochodzi od greckiego słowa androgen, które dosłownie oznacza „czyniący mężczyznę”. Odpowiada on za cechy męskie, takie jak niski tembr głosu, duże mięśnie, ale też poziom agresji.


U chłopców testosteron odgrywa kluczową rolę w rozwoju męskich narządów rozrodczych. U dorosłego mężczyzny odpowiada za spermatogenezę (produkcję spermy), popęd seksualny i potencję – czyli wszystkie czynniki mające na celu podtrzymanie czynności seksualnej mężczyzny i jego zdolność do prokreacji. Hormon ten pełni też wiele innych funkcji – ma wpływ m.in. na krzepnięcie krwi, poziom cholesterolu, męski typ owłosienia czy rozkład tkanki tłuszczowej.


U kobiet poziom testosteronu zmienia się wraz z przebiegiem cyklu owulacyjnego. To właśnie ten hormon wpływa na prawidłowe libido, ale też na wytrzymałość kości oraz funkcjonowanie jajników. Aby organizm kobiety funkcjonował prawidłowo, konieczna jest równowaga pomiędzy stężeniem testosteronu i estrogenów.

Kłopoty z testosteronem

Do 30. roku życia stężenie testosteronu u mężczyzn utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak po 40-stce zaczyna się obniżać. To właśnie w tym wieku panowie mogą zaobserwować pierwsze kłopoty z erekcją. Nie bez znaczenia ma też styl życia. Palenie papierosów, częste sięganie po alkohol, stres czy zła dieta – wszystko to może wpływać na zmniejszenie poziomu testosteronu. Badania wykazały też wpływ niektórych chorób na spadek stężenia tego hormonu we krwi. Wśród nich można wymienić m.in. cukrzycę, miażdżycę czy nadciśnienie tętnicze.


Pacjenci zgłaszający lekarzowi problemy z potencją zwykle otrzymują receptę na bezpieczne leki na potencję. Warto jednak podkreślić, iż środki te nie wpływają na poziom testosteronu we krwi – jedynie odblokowują zaburzony mechanizm erekcji.


Co istotne, negatywnie na potencję wpływa zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom testosteronu we krwi mężczyzny. Wprawdzie ta druga przypadłość zdarza się dość rzadko (np. u sportowców zażywających sterydy anaboliczne), jednak może wywołać m.in. zmniejszenie objętości jąder, spadek produkcji plemników i zaburzenia erekcji.


Zarówno niedobór, jak i nadmiar testosteronu wymaga leczenia pod okiem specjalisty. Polega ona m.in. uzupełnieniu braków przez suplementację. Wskazane jest też wprowadzenie zmian, takich jak np. rezygnacja z niezdrowego jedzenia, redukcja masy ciała czy rozprawienie się z nałogami.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *