Tabletki antykoncepcyjne a spadek libido

Zmniejszona ochota na seks i słabsze doznania to jeden z najbardziej odczuwalnych efektów ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej. Nic wahaj się powiedzieć o nich lekarzowi. Zwykle pomaga zmiana leku. Jeśli jednak zdecydujesz się całkowicie odstawić tabletki, pamiętaj o zastosowaniu innej metody zapobiegania ciąży.

Antykoncepcja hormonalna to jedna z dwóch najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Wygodniejsza niż prezerwatywy, w wielu przypadkach działa korzystnie na kobiecy organizm. Pomaga m.in. uregulować cykle miesiączkowe i zmniejszyć bóle menstruacyjne. Poprawia wygląd skóry i włosów. Niestety, czasem niesie ze sobą także skutki uboczne.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na libido

Część dostępnych na rynku tabletek antykoncepcyjnych wykazuje działanie antyandrogenne. To właśnie dzięki tym właściwościom poprawiają one wygląd skóry i włosów. Jednocześnie jednak mogą powodować obniżenie popędu seksualnego. Spadek libido to nie jedyny minus antykoncepcji hormonalnej. Kobiety mają też mniejszą przyjemność ze współżycia i trudniej im osiągnąć orgazm. Efekt taki statystycznie dotyka aż 3 na 10 kobiet. Wiele z nich właśnie z tego względu rezygnuje z antykoncepcji hormonalnej.


Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych niekoniecznie oznaczają, iż z tego rodzaju zabezpieczenia przed ciążą trzeba całkowicie zrezygnować. Alternatywą dla kobiet, które po tabletkach doświadczają spadku libido, są środki zawierające octan chlormadinonu. Związek ten pozytywnie wpływa na popęd seksualny, pod żadnym względem go nie blokując. Warto też pamiętać o innych czynnikach, mających istotny wpływ na popęd płciowy u kobiet – zbilansowanej diecie, regularnej aktywności fizycznej, wysypianiu się czy chociażby unikaniu stresu.

Co zamiast tabletek

Jeśli zdecydujesz się całkowicie zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej, ale póki co nie planujesz ciąży, wybierz inny rodzaj zabezpieczenia. Organizm kobiety po odstawieniu tabletek może być bardziej podatny na zapłodnienie. Absolutnie nie sprawdza się wtedy tzw. metoda kalendarzykowa (która nota bene w ogóle nie powinna być stosowana jako metoda zapobiegania ciąży). Minie bowiem nawet kilka miesięcy, zanim cykl miesiączkowy się ustabilizuje.


Brak antykoncepcji może wpłynąć negatywnie na psychikę zarówno kobiety, jak i jej partnera. Obawa przed niechcianą ciążą potrafi skutecznie zablokować ochotę na seks, a u mężczyzn nawet spowodować zaburzenia erekcji o podłożu psychogennym. Najpewniejszym zabezpieczeniem po odstawieniu tabletek jest prezerwatywa. Inne metody, takie jak np. globulki plemnikobójcze, nie powinny być stosowane jako jedyne zabezpieczenie. Nienajlepszym pomysłem jest też stosunek przerywany, ze względu na wysokie ryzyko zapłodnienia i dyskomfort psychiczny odczuwany przez mężczyznę.


A co w przypadku, gdy zdecydowaliście się na prezerwatywę, jednak seks nie wychodzi wam tak, jak powinien? Wielu mężczyzn uskarża się na brak doznań – dotyczy to szczególnie panów przyzwyczajonych do seksu bez „gumki”. Warto nieco poeksperymentować z różnymi rodzajami kondomów – dobrze dopasowana i odpowiednio cienka prezerwatywa nie powinna być praktycznie w ogóle odczuwalna. Z jej zakładania warto uczynić grę wstępną – pomoże to rozluźnić atmosferę i wprowadzić w sypialni odpowiedni nastrój.

Czy ten post był pomocny?

4.8 / 5. Vote count: 5

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *