Stres a problemy z erekcją

stres a erekcja

Napięcie w pracy, przemęczenie, niepokój o przyszłość, przedłużające się starania o dziecko – wszystkie te czynniki wywołują stres, który może powodować problemy z erekcją. Sprawdź, jakie procesy zachodzą w organizmie zestresowanego mężczyzny, i jak radzić sobie ze spadkiem sprawności seksualnej.

Problemy z erekcją powoli przestają być tematem tabu. Lepiej rozumiemy ich przyczynę, dzięki czemu chętniej podejmujemy odpowiednie leczenie. Okazuje się bowiem, iż źródłem zaburzeń erekcji nie zawsze jest spadek poziomu testosteronu we krwi mężczyzny czy otyłość, ale też czynniki takie jak stres czy przemęczenie.

Jak działa na nas stres

W naszym układzie nerwowym znajdują się dwa oddzielne układy: układ przywspółczulny i układ współczulny. Pierwszy odpowiada za poczucie odprężenia, relaksu i komfortu. Gdy dominuje, mężczyzna odczuwa naturalny pociąg seksualny, osiąga stan podniecenia, a jego organizm bez problemu radzi sobie z napełnieniem ciał jamistych członka krwią, a co za tym idzie wywołaniem erekcji i doprowadzeniem stosunku do końca.

Natomiast układ współczulny odpowiada za mechanizm walki i ucieczki. Gdy dominuje, mózg i układ nerwowy są daleko od stanu komfortu i odprężenia. To właśnie układ współczulny zyskuje przewagę w stresie. Oczywiście chwilowy stres i napięcie związane np. z emocjonującym spotkaniem są naturalne i pożądane w naszym życiu. Jeśli jednak stres towarzyszy nam każdego dnia lub jest wyjątkowo silny, działa rujnująco nie tylko na psychikę, ale też na cały organizm. Spada libido i pojawiają się problemy z potencją.

Czy stres wpływa na erekcję

Zaburzenia erekcji występują w różnych postaciach. W przypadku stresu często mamy do czynienia z tzw. zanikającym wzwodem. Mężczyzna może osiągnąć podniecenie i pełny wzwód, jednak w czasie zbliżenia krew odpływa z członka. Kontynuowanie stosunku nie daje już takiej satysfakcji, a w niektórych przypadkach może być nawet całkowicie niemożliwe. Zanik erekcji nie zawsze ma związek z tym, że podczas zbliżenia przypominamy sobie o pracy. Czasem pojawia się bez wyraźnej przyczyny – ma to związek z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego, zdominowanego przez układ walki i ucieczki.

Inne formy zaburzeń erekcji to wzwód niepełny, przedwczesny wytrysk oraz trudność z doprowadzeniem do ejakulacji. Warto podkreślić, iż czynnikiem psychogennym wywołującym problemy z potencją jest nie tylko stres w pracy. Napięcie może być wywołane trudnościami czy konfliktami w relacjach z partnerką, presją związaną z przedłużającymi się staraniami o ciążę, a nawet lękami i traumatycznymi przeżyciami z przeszłości.

Jak leczy się zaburzenia erekcji

Problemy z potencją o podłożu psychogennym są znacznie trudniejsze do wyleczenia niż np. te wywołane nadciśnieniem tętniczym. W wielu przypadkach nie obędzie się bez pomocy psychologa. Warto też spróbować przemyśleć swój tryb życia – znaleźć czas na odpoczynek, zorganizować wolne weekendy czy zadbać o aktywność fizyczną, która pomaga rozładować napięcie.

W terapii zaburzeń erekcji stosuje się też leki na potencję. Najbardziej znanym jest Viagra, jednak na polskim rynku dostępnych jest wiele jej tańszych odpowiedników, np. Kamagra. Leki na zaburzenia erekcji są bezpieczne dla organizmu, ponieważ działają doraźnie – odblokowują zaburzone mechanizmy, w sposób naturalny podnosząc sprawność seksualną mężczyzny. Gdy problem minie, można je odstawić bez ryzyka uzależniania organizmu.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *