Sposoby na wywołanie spóźniającego się okresu

Niektóre kobiety mające regularne miesięczne cykle zależy czasami na tym, aby przesunąć okres albo go wywołać. Może to być związane z braniem udziału w istotnych uroczystościach, takich jak chociażby wesele albo wyjazd na wymarzone wakacje. Menstruację można także wywoływać za pomocą farmakologii u kobiet, które cierpią z powodu zaburzeń miesiączkowania. Sposoby, dzięki którym można ją wywoływać, obejmują przede wszystkim przyjmowanie specyfików wypisywanych na receptę przez lekarza ginekologa. Istnieją także domowe i naturalne metody na przyspieszanie menstruacji. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób można wywołać albo przyspieszyć okres. 

Z jakich przyczyn menstruacja może się spóźniać? 

Krwawienie miesiączkowe stanowi naturalną część życia w pełni zdrowej kobiety będącej w wieku rozrodczym, czyli po okresie pokwitania, niemniej jednak jeszcze przed menopauzą. Istotne będzie, żeby kontrolować własny cykl miesięczny. Warto jest zapisywać sobie w kalendarzyki miesiączkowym terminy pojawiania się miesiączki, ilość dni, jak i intensywność każdego krwawienia oraz długość całości cyklu. Jeżeli krwawienia pojawiały się w sposób regularny, zaś występowało odstępstwo od dotychczasowej normy, trzeba skonsultować to koniecznie ze specjalistą. 

Na ogół nie pojawienie się menstruacji w odpowiednim terminie, świadczyć może o zajściu w ciążę, dlatego kobieta powinna w pierwszej kolejności zrobić test ciążowy. Kiedy wynik takiego testu będzie negatywny, a pomimo tego okres się nie pojawi, najlepiej będzie udać się na wizytę do ginekologa. Zanik menstruacji może stanowić wynik nadmiernego stresu, intymnych infekcji, zaburzeń hormonalnych, ale również poważniejszych schorzeń, takich jak chociażby zespół policystycznych jajników, bulimia, cukrzyca, wewnątrzmaciczne zrosty, endometrioza, torbiele, schorzenia tarczycy. 

Zdarza się jednakże, iż także zdrowym miesiączkującym kobietom zależy na przesunięciu menstruacji. Może to wynikać chociażby z wyjazdu czy też zaplanowanej uroczystości. Istnieją pewne metody na wywołanie okresu tak, aby krwawienie zostało przyspieszone o kilka dni. Sposoby te powinny jednakże stosowane sporadycznie i bardzo ostrożnie, wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Nazbyt częste ingerowanie w miesięczny cykl, może bowiem prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu hormonalnego. 

Przesuwanie menstruacji za pomocą tabletek antykoncepcyjnych 

Używanie doustnej antykoncepcji z przepisu lekarza, pozwala na kontrolowane przesuwanie terminu spodziewanej miesiączki. Wystarczy, iż między jednym z opakowań tabletek, a kolejnym nie zrobimy 7-dniowej przerwy, czyli rozpoczniemy zażywanie tabletki z następnego blistra zaraz po zakończonym poprzednim opakowaniu. Wówczas możliwe jest przesunięcie o kilka dni menstruacji i zrobienie sobie przerwy w braniu tabletek w wygodnym terminie, żeby miesiączka mogła się później pojawić. Ten sposób działa jednakże wyłącznie w wypadku zastosowania jednofazowych tabletek, czyli zawierających jednocześnie progestageny i estrogen. Nie będzie on skuteczny w przypadku tabletek dwufazowych. Tabletki antykoncepcyjne stanowią jedyny sprawdzony sposób, dzięki któremu można przesunąć okres, niemniej jednak nie można go zbyt często stosować. Manipulowanie menstruacją przy pomocy tabletek powinno być sporadyczne i konsultowane ze specjalistą. Niezbyt rozważne działanie w tejże materii, może poskutkować zaburzeniami o charakterze hormonalnym i rozregulowaniem się całego organizmu. 

Jak wywołać okres za pomocą luteiny?  

Luteina jest syntetycznie otrzymywanym odpowiednikiem progesteronu, czyli jednego spośród najbardziej istotnych hormonów żeńskich. Jego rolą będzie umożliwianie owulacji, odpowiedzialny jest także za zagnieżdżanie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy oraz utrzymywanie ciąży. Zwykle specyfiki zawierające luteinę stosowane są celem wywoływania zatrzymanej menstruacji, między innymi z uwagi na zaburzony cykl menstruacyjny na skutek niedoborów progesteronu. Podawana jest ona także w przypadku wystąpienia wtórnego braku menstruacji i nadmiernego rozrastania się endometrium. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *