Słaba erekcja – jakie badania wykonać?

Zaburzenia erekcji – zarówno te niewielkie, odczuwane jako pogorszenie sprawności seksualnej, jak i te całkowicie uniemożliwiające odbycie stosunku – wymagają leczenia. Podstawą jest odpowiednia diagnostyka. Skierowanie na badania może wypisać lekarz. Jeśli chcesz je wykonać samodzielnie, musisz liczyć się z pewną opłatą.

Przyczyny i badania

Problemy z potencją mogą mieć podłoże organiczne lub psychologiczne. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Zapyta m.in. o obecne choroby oraz występowanie pewnych chorób w rodzinie, przyjmowane na stałe leki, nałogi – palenie papierosów czy częstotliwość i ilość spożywanego alkoholu itp. Internista będzie się chciał dowiedzieć też, czy regularnie rezerwujesz czas na aktywność fizyczną i czy zdrowo się odżywiasz.


Zaburzenia erekcji o podłożu psychogennym są nieco trudniejsze do zdiagnozowania, jednak czynniki takie jak stres w ostatnim czasie, uczucie przemęczenia czy nieregularny sen z pewnością nie uszły twojej uwagi. Często jest tak, iż mężczyzna domyśla się przyczyn swojego problemu, szczególnie gdy ma on podłoże psychogenne. Dotyczy to np. sytuacji nierozwiązanych konfliktów z partnerką czy negatywnych doświadczeń z przeszłości.

Badania wykonywane przy zaburzeniach erekcji

Jeśli chcesz sam skontrolować swoje zdrowie lub mieć już jakąś podstawę na pierwszej wizycie u specjalisty, wykonaj przynajmniej część poniższych badań:


Morfologia krwi – pozwala zdiagnozować m.in. niedokrwistość, która powoduje osłabienie, zbyt szybkie zmęczenie i zaburzenia erekcji.


(koszt badania: 10-15 zł)


Pomiar ciśnienia tętniczego – nadciśnienie jest jedną z częstych przyczyn zaburzeń erekcji.


(badanie to można wykonać za darmo w każdej przychodni lub np. w aptece).


Oznaczenie profilu lipidowego – pozwala zdiagnozować zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi. Zmiany w obrębie naczyń krwionośnych utrudniają dopływ krwi do ciał jamistych członka.


(koszt badania: 15-20 zł)


Stężenie glukozy we krwi w moczu i surowicy krwi – pozwala zdiagnozować zbyt wysoki poziom cukru. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji.


(koszt badania: około 15 zł za oba badania)


Jeśli wynik powyższych badań jest prawidłowy lub potencjalnie wskazuje na konkretne zaburzenia, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania, takie jak:


Cena funkcji tarczycy (TSH, fT4) – niedoczynność tarczycy wpływa negatywnie na produkcję testosteronu.


(koszt badania: około 20 zł za jedno badanie)


Antygen PSA – występuje w chorobach gruczołu krokowego. Przerost prostaty może w pewnym stopniu wpłynąć na wystąpienie zaburzeń erekcji.


(koszt badania: 30-40 zł)


Stężenie kreatyniny i mocznika we krwi – badania pozwala ocenić funkcję nerek. Objawem przewlekłej niewydolności tych narządów są m.in. zaburzenia erekcji.


(koszt badania: około 15 zł)


Już wstępna diagnoza pozwoli lekarzowi przepisać odpowiednie leki na potencję oraz wskazać kierunek dalszego leczenia. Ale uwaga! Tabletki typu Viagra czy Levitra przynoszą natychmiastową poprawę, jednak zaburzenia erekcji wymagają leczenia u źródła. Nie bagatelizuj konieczności wyleczenia przyczyny problemów z potencją. Nieleczone schorzenia takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby nerek mogą doprowadzić do innych poważnych powikłań.

Czy ten post był pomocny?

4.4 / 5. Vote count: 7

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *