Słaba ejakulacja – co może być przyczyną?

Niewielka ilość spermy podczas wytrysku to kwestia, na którą zwykle nie zwracamy uwagi. Do czasu. Problem pojawia się, gdy para chce zajść w ciążę, jednak pomimo wielu starań to się nie udaje. Co może być przyczyną słabej ejakulacji? I czy rzeczywiście ma ona wpływ na szanse zapłodnienia?

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Na jakość spermy wpływają dwa czynniki: ilość plemników w nasieniu oraz ich ruchliwość. Dokładne określenie, czy w danym przypadku występują nieprawidłowości, wymaga przeprowadzenia badania nasienia w specjalistycznej klinice. To pierwsza rzecz, jaką para powinna zrobić, gdy bezskutecznie stara się o ciążę dłużej niż rok. Oczywiście odpowiednie badania musi wykonać też kobieta.

Słaba ejakulacja – co przez nią rozumieć?

Aby doszło do zapłodnienia, tak naprawdę potrzebny jest tylko jeden plemnik. Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, gdy kobieta zachodziła w ciążę, mimo iż wytrysk nastąpił poza pochwą lub nasienie zostało do niej wprowadzone podczas pieszczot. Duża ilość spermy nie gwarantuje zajścia w ciążę. Z kolei jej mała ilość nie świadczy od razu o niepłodności.


Jednak sytuacja, w której ilość spermy jest mniejsza niż kiedyś, a jej kolor z białego zmienił się na przeźroczysty, stanowi pewną przesłankę o możliwym problemie z jakością nasienia. Pary starające się o dziecko nieraz też niepokoją się małym ciśnieniem wytrysku. U zdrowego mężczyzny sperma porusza się z prędkością około 5m/s. Dzięki temu plemnikom łatwiej jest dotrzeć do komórki jajowej. Jednak również w tym wypadku mniejsza prędkość ejakulacji nie świadczy jeszcze o niepłodności.

O czym świadczy słaba ejakulacja

Przeźroczysta sperma występująca w niewielkich ilościach może być skutkiem częstych wytrysków. To powszechny błąd par starających się o dziecko. Zbliżenia codziennie lub nawet kilka razy dziennie w okresie okołoowulacyjnym wcale nie zwiększają szansy na zapłodnienie. Przeciwnie – tak częste wytryski sprawiają, iż jądra nie nadążają z produkcją spermy. Dlatego jest jej mało i jest przeźroczysta. Aby zwiększyć szansę na zapłodnienie, najlepiej kochać się co 2-3 dni. Tyle też przeżywają plemniki w drogach rodnych kobiety, nie ma więc obawy, że „przegapią” moment owulacji.


Słaba ejakulacja może też świadczyć o problemach zdrowotnych mężczyzny, złej diecie, niskim poziomie testosteronu i innych nieprawidłowościach o podłożu medycznym. W tym wypadku również można coś poprawić, zmieniając dietę na bardziej zbilansowaną, bogatą w produkty zawierające duże ilości cynku. Koniecznie trzeba też zadbać o regularną aktywność fizyczną i prawidłową masę ciała, unikać palenia papierosów, a alkohol spożywać rzadko i z umiarem.


Innym problemem, z którym zmagają się mężczyźni, są zaburzenia erekcji. Jeśli towarzyszy im słaba ejakulacja, koniecznie trzeba powiedzieć o problemie lekarzowi. To może być sygnał o niedoborze testosteronu, ale może też wskazywać na inne poważne komplikacje zdrowotne, np. cukrzycę. Zaburzenia erekcji leczy się m.in. środkami zawierającymi sildenafil, takimi jak np. Kamagra. Należy jednak stosować je pod nadzorem lekarza.

Czy ten post był pomocny?

4.8 / 5. Vote count: 8

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *