Seksoholizm – uzależnienie od seksu a problemy z erekcją

Seksoholizm stanowi formę uzależnienia identyczną jak nałogi związane alkoholem czy papierosami. Podobnie jak one, również nadmierne zainteresowanie seksem może całkowicie zawładnąć osobą, która boryka się z problemem. Nieleczony seksoholizm może stać się źródłem cierpienia, nie tylko dla kobiety czy mężczyzny, ale również dla jej najbliższych. W jaki sposób można rozpoznać seksoholizm i jak można go leczyć?

Seksoholizm – definicja

Erotomania, zwana również seksoholizmem jest określeniem oznaczającym uzależnienie od uprawiania stosunków płciowych. Przypadłość ta zaliczana jest to grup uzależnień natury behawioralnym, podobnie jak hazard, narkomania czy alkoholizm. Osoba cierpiąca z powodu seksoholizmu staje się niejako niewolnikiem zachowań seksualnych. Oznacza to, iż aby odczuwać radość, szczęście i satysfakcje osoba uzależniona potrzebuje podniecenia seksualnego, który w tym przypadku pełni funkcje środka odurzającego.

Przyczyny seksoholizmu

Specjaliści twierdzą, iż w większości przypadków tendencja do seksoholizmu cechuje osoby skrzywdzone w dzieciństwie. Dziecko może stać się uzależnione od tego, od czego byli jego rodzice np. narkotyków, alkoholu czy seksu. W rodzinach dysfunkcyjnych dochodzi również wątek przemocy fizycznej, który ma wpływ na pogłębiające się u dziecka poczucie osamotnienia, niezrozumienia oraz zachwiania poczucia własnej wartości. W życiu dorosłym może okazać się, iż seks zacznie pełnić rolę tzw. ,,wypełnienia” deficytów miłości i uwagi. Seksoholicy często nie potrafią wchodzić w głębsze relacje interpersonalne. Warto też wiedzieć, iż według badań większość osób uzależnione od seksu były molestowane w okresie dziecięcym.

Objawy erotomanii i problem z erekcją

Najważniejszą oznaką uzależnienia od seksu jest brak kontroli nad podejmowaniem czynności seksualnych. Seksoholikowi może zależeć na dreszczyku emocji związanym z uwodzeniem drugiej osoby lub też potrzebować orgazmu. W obu przypadkach osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z tego co robi, lecz nie może przestać. Erotoman dość często potrzebuje też nowych bodźców, aby osiągnąć erekcję. Uzależnieni od seksu mężczyźni eksperymentują więc z nowymi technikami seksualnymi, jak również zażywają preparaty na potencję. O ile w tradycyjnych przypadkach problemów z erekcją środki takie jak Viagra czy Kamagra cechują się doskonałą skutecznością, nie są one zalecane seksoholikom. Niewiele osób wie, lecz uzależnienie od seksu może być również związane z masturbacją i cyberseksem. 

Pogłębiający się seksoholizm może być przyczyną osłabienia się związków z najbliższymi czy rozpadu związków. Osoby uzależnione od seksu, które często uprawiają seks z przypadkowymi osobami są znacznie bardziej narażone na zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto, seksoholik zdaje sobie sprawę z niszczącego charakteru uzależnienia. Nie odczuwa satysfakcji z wykonywanych czynności seksualnych lub też jest ona niewielka. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów uzależnienia, przyznanie się do faktu bycia seksoholikiem jest podstawowym celem podjęcia leczenia.

Leczenie seksoholizmu

Głównym sposobem leczenia seksoholizmu jest psychoterapia typu poznawczo-behawioralnego. Podczas jej trwania psychoterapeuta uczy chorego m.in. budowania poczucia własnej wartości, budowania trwałego związku, uczy zaufania do siebie i innych. Niektórym seksoholikom przepisywane są również leki. Szacuje się, iż nauka normalnego seksu może zająć nawet 5 lat. Należy podkreślić, iż choroba ta nie jest możliwa do całkowitego wyleczenia. Warto jednak podjąć się wyzwania i pozbyć się uzależnienia od seksu.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *