Problemy z erekcją a niepłodność

Problemy z erekcją a bezpłodność

Spadek sprawności seksualnej wywołuje u mężczyzny frustrację i niepokój, jednak nie wpływa na jakość plemników, a co za tym idzie możliwość zapłodnienia. Z drugiej strony zaburzenia erekcji i niepłodność mogą mieć tę samą przyczynę. Zawsze jednak wymagają zdiagnozowania i leczenia.

Z problemem niepłodności boryka się nawet 20% wszystkich par w Polsce. Przyczyna takiego stanu rzeczy może leżeć po każdej ze stron. Pod tym względem natura okazała się sprawiedliwa – statystycznie 50% przypadków niepłodności dotyczy mężczyzn, a 50% kobiet. Jednak to właśnie panom trudniej przyznać się do swojego problemu. Wątpliwości natomiast wzbudzają zaburzenia o zupełnie innym podłożu – problemy z erekcją.

Czy problemy z erekcją oznaczają niepłodność?

Osiągnięcie wzwodu i doprowadzenie stosunku do końca jest niezbędne, jeśli para planuje ciążę. Pod tym względem prawidłowość erekcji rzeczywiście ma znacznie. Jednak należy podkreślić, iż problemy ze wzwodem nie przekładają się w żaden sposób na płodność. Mężczyzna, który boryka się ze spadkiem sprawności seksualnej, może być w stu procentach płodny. Niestety, działa to też w drugą stronę – nawet przy pełnej sprawności płodność mężczyzny może okazać się mocno zaniżona.

Problemy z erekcją nie muszą oznaczać niepłodności. O możliwości zapłodnienia komórki jajowej decyduje liczba plemników w nasieniu oraz ich ruchliwość. Natomiast mechanizm erekcji wymaga sprawnej współpracy układu krwionośnego i nerwowego. Oba problemy są od siebie niezależne. Niepłodność leczy się m.in. specjalnie skomponowanymi preparatami zawierającymi cynk. Na zaburzenia erekcji natomiast stosuje się leki na potencję, takie jak np. Kamagra czy Cialis.

Przyczyny męskich problemów

Zarówno niepłodność, jak i zaburzenia erekcji wymagają leczenia. Zdarza się przy tym, iż te dwa problemy mają to samo źródło. Wywołują je m.in. różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby wątroby czy tarczycy. Niepłodność i problemy z potencją bywają też skutkiem przewlekłego stresu czy niezdrowego stylu życia. Często zmagają się z nimi pacjenci z nadwagą, uzależnieni od nikotyny i nadużywający alkoholu. 

Jak zatem zadbać o siebie, gdy planujesz powiększenie rodziny? Przede wszystkim pamiętaj o zdrowej diecie, wprowadź regularną aktywność fizyczną, wypoczynek, odpowiednią ilość snu itp. Jeśli to konieczne, rozpocznij leczenie – pamiętaj o stawianiu się na zlecone badania i przestrzeganiu wytycznych lekarza.

Czy niepłodność można wyleczyć?

Mężczyźni, których parametry nasienia odbiegają od normy, często obawiają się długiego i skomplikowanego leczenia. Tymczasem ilość i jakość plemników można znacząco podnieść dzięki stosunkowo prostej terapii. Bardzo często już sama zmiana diety i stylu życia przynosi oczekiwaną poprawę. Czasem lekarz przepisuje specjalny zestaw witamin. Przede wszystkim jednak warto podjąć działanie, by zminimalizować stres związany ze staraniem się o ciążę. Nie zawsze jest to proste. Jednak presja zabija spontaniczność, a to przyczynia się do niepokoju i braku przyjemności z seksu. Warto więc nieco odpuścić i zadbać o relacje z partnerką oraz właściwą ilość relaksu na co dzień.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *