Nietypowy kolor spermy – o czym świadczy barwa nasienia

Biała lub wodnistobiała nie wzbudza żadnych podejrzeń. Jej gęstość może świadczyć o płodności. Problem zaczyna się, gdy sperma przybiera nietypowy kolor – różowy, brunatny, żółty, a nawet zielony. Czasem wystarczy poczekać, aż nasienie powróci do pierwotnego stanu, czasem jednak konieczna jest wizyta u specjalisty.

Sperma jest nośnikiem życia – znajduje się w niej od 40 do nawet 600 mln plemników, gotowych do zapłodnienia komórki jajowej. U zdrowego, płodnego mężczyzny nasienie ma kolor biały, określany często jako mleczny, i jest gęste. Czasem może być nieco bardziej przeźroczyste. Dlatego gdy tylko jego kolor zmienia się na nietypowy, mężczyzna zaczyna odczuwać uzasadniony niepokój. Sperma może bowiem stanowić dobre narzędzie diagnostyczne, które pozwala wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości w męskim organizmie.

Biała czy przeźroczysta sperma

Nasienie nie składa się wyłącznie z plemników – w rzeczywistości stanowią one zaledwie 1% spermy, której podczas ejakulacji wydziela się zwykle od 2 do 6 ml. Pozostały skład to białko, witaminy, sole, cukry, cholesterol oraz woda, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli sperma jest biała i gęsta, prawdopodobnie jest w niej dużo plemników. Świadczy to o męskiej płodności, choć nie jest to też reguła – na płodność składa się bowiem nie tylko ilość, ale też jakość plemników.

Przeźroczysta sperma pojawia się w wtedy, gdy ejakulacje następują w krótkim odstępie czasu. Organizm nie jest bowiem w stanie tak szybko wyprodukować odpowiednią ilość materiału. Jeśli jednak nasienie jest wodniste za każdym razem, może to świadczyć o niedostatecznej ilości zawartych w nim plemników. Warto wtedy udać się do specjalisty – urologa, który zaleci odpowiednie badania.

Sperma w kolorze różowym lub brunatnym

Barwa kojarząca się z krwią budzi zawsze największy niepokój. Jeśli sperma ma kolor brunatny, czerwony lub jasnoróżowy, najprawdopodobniej doszło do wewnętrznego krwawienia. Może to być oznaka poważnych chorób, choć nie musi. Często przyczyna nietypowego zabarwienia spermy jest dość prozaiczna – pęknięcie żyłki w prostacie czy podrażnienie gruczołu to chwilowa nieprawidłowość.

Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka – ejakulacje zbyt rzadkie lub zbyt częste, stymulacja seksualna z unikaniem wytrysku, a nawet drażniące prześcieradło czy spożycie ostrych potraw. Jeśli jednak objawy nie ustąpią po kilku dniach, należy zapisać się do lekarza.

Sperma żółta lub zielona

Żółtawe domieszki w spermie mogą pojawić się u młodych mężczyzn – to mastka znajdująca się pod napletkiem, która zostaje wydalona w sposób naturalny. Jeśli jednak objawy się utrzymują lub kolor żółty miesza się z zielonym, konieczne jest natychmiastowe wykonanie badań, m.in. badania moczu, PSA i USG jamy brzusznej – może to być objaw infekcji, a nawet poważniejszych schorzeń wymagających leczenia.

Leki na potencję a kolor spermy

Przyjmowane leki nie powinny mieć wpływu na kolor męskiej spermy. Dotyczy to także leków na potencję. Mężczyzna stosujący np. Kamagrę jako lek na zaburzenia erekcji, powinien mieć nasienie w prawidłowym, białym lub wodnistobiałym kolorze. Kamagra nie wpływa na płodność, nie zmienia więc ilości plemników w nasieniu.

Wszelkie zmiany zaobserwowane po zażyciu leku na potencję, np. sperma brunatna lub zielonkawa, mają więc inne źródło. Jeśli niepokojące objawy się utrzymują, mężczyzna powinien jak najszybciej udać się do lekarza.

Czy ten post był pomocny?

4 / 5. Vote count: 2

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *