Hiperseksualność

Nadmierny popęd seksualny. Specjaliści spierają się co do tego, czy nadmierny popęd seksualny w ogóle istnieje. Spór bierze się stąd, że trudno określić jaki poziom potrzeb seksualnych jest jeszcze normalny, a jaki już nie. Poszczególni ludzie różnią się od siebie pod wieloma względami, także w zakresie popędu seksualnego. Niemniej, większość specjalistów podziela pogląd, iż z nadmiernym popędem seksualnym mamy do czynienia wtedy, gdy dominuje on nad innymi sferami życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nadmierny popęd seksualny, to nie radość, ale przymus odbywania stosunków. To coś, co zaczyna panować nad człowiekiem i ograniczać jego aktywność w innych dziedzinach życia. Niezwykle silna i nieustanna chęć zaspokajania popędu seksualnego może prowadzić do zachowań ryzykownych, rozpadu związku, a nawet zaburzeń psychicznych. Oznaką nadmiernego popędu seksualnego jest fakt, że chęć uprawiania seksu zaczyna przeszkadzać w życiu; z czegoś, co daje przyjemność i ubogaca życie, staje się przymusem, który nie daje satysfakcji i zubaża rzeczywistość. Pierwszym, niepokojącym objawem jest fakt, że nasza potrzeba uprawiania seksu różni się bardzo od potrzeby, jaką mają inni ludzie. Kolejny sygnał to brak satysfakcji po stosunku. Zamiast niej pojawia się poczucie, że po raz kolejny zrobiliśmy coś, czego tak naprawdę nie chcieliśmy zrobić. Jeśli nadmierny popęd seksualny prowadzi do utraty kontroli nad zachowaniami w tej sferze, niezbędna jest pomoc specjalisty.

Przyczyny nadmiernego popędu seksualnego. Nadmierny popęd seksualny może być spowodowany czynnikami fizjologicznymi i psychicznymi. Bardzo często stanowi on jeden z objawów innego schorzenia. Zaobserwowano go u pacjentów cierpiących na encefalopatię i chorobę Alzheimera. Bywa również objawem zaburzeń w gospodarce hormonalnej organizmu.

Kiedy nadmierny popęd seksualny nie jest zaburzeniem. Nadmierny popęd seksualny nie jest zaburzeniem jeśli występuje u dorastającego mężczyzny. W wieku dojrzewania, zjawisko to jest zupełnie naturalne i nie powinno wzbudzać niepokoju. Stan taki może utrzymywać się między 16 a 25 rokiem życia mężczyzny. Natura sama sobie z nim rodzi za pomocą naturalnej i zdrowej masturbacji.

Nadmierny popęd seksualny wywołany przyczynami organicznymi. Mówiąc o przyczynach organicznych, mamy na myśli fizyczne zmiany w mózgu. Zmiany te mogą być widoczne w obrazie mózgu lub objawiać się tylko określonymi zachowaniami. Uwarunkowany organicznie nadmierny popęd seksualny towarzyszy wspomnianej już chorobie Alzheimera. Nie znaczy to oczywiście, że wszyscy cierpiący na tę chorobę będą odczuwali zbyt silną potrzebę seksu. Kontrolę nad odruchami, a co za tym idzie ryzykowne zachowania seksualne, obserwuje się u kilkunastu procent osób z chorobą Alzheimera. Organiczna przyczyna nadmiernej aktywności seksualnej występuje również u osób z autyzmem i lżejszą jego odmianą, jaką jest zespół Aspergera. Tendencja do niestandardowych zachowań seksualnych występuje u tych osób w dzieciństwie i może utrzymywać się w wieku dorosłym. Nadmierny popęd seksualny u tych pacjentów zmniejszany jest przy pomocy terapii, różnorodnych aktywności i wsparcia farmakologicznego.
Organicznie uwarunkowaną nadmierną potrzebę kontaktów seksualnych obserwuje się również u pacjentów z encefalopatią. Encefalopatia, to różnego rodzaju uszkodzenia niektórych fragmentów mózgu. Należy do nich na przykład zespół Klivera – Bucy’ego, gdzie na skutek urazu, uszkodzony jest płat skroniowy, co skutkuje zaburzeniem funkcjonowania znajdującego się w pobliżu ciała migdałowatego.

Nadmierny popęd seksualny wywołany zaburzeniami hormonalnymi. Przykładem takiego zjawiska jest nadmierna potrzeba seksu u kobiet i mężczyzn, wywołana hiperandrogenizmem, czyli nadmiarem męskich hormonów płciowych. Kobiety doświadczają wówczas także przykrych objawów w postaci obniżonego głosu, nadmiernego owłosienia i trądziku. Do oznaczenia poziomu androgenów wystarczy zwykłe badanie krwi.

Nadmierny popęd seksualny wywołany lekami. Istnieją leki, które mogą wywoływać nadmierny popęd seksualny u kobiet i chwilowe wzmożenie popędu u mężczyzn. Należą do nich Nabido, Tostran i Undestor, które zawierają testosteron oraz sterydy anaboliczne.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *