Lubrykanty – kiedy warto je stosować i jak to robić?

Skuteczne w niwelowaniu dyskomfortu spowodowanego suchością pochwy, lubrykanty to bezpieczne środki używane zarówno z prezerwatywą, jak i bez niej. Poznaj rodzaje żeli intymnych i dowiedz się, z jakimi problemami najlepiej sobie radzą.

Lubrykanty, żele intymne, żele nawilżające – to różne nazwy tego samego produktu. Ich celem jest zmniejszenie tarcia podczas stosunku płciowego, a co za tym idzie poprawa komfortu obu stron i zapobieganie mikrouszkodzeniom. Sięgając po lubrykant, warto dowiedzieć się nieco więcej o jego prawidłowym stosowaniu.

Rodzaje lubrykantów

Żele nawilżające dzielą się na takie, które powstały na bazie wody i silikonu oraz wyprodukowane na bazie olejów. Pierwsze przeznaczone są przede wszystkim do stosowania z prezerwatywą – nie niosą ze sobą żadnego ryzyka uszkodzenia zabezpieczenia. Drugie można stosować bez prezerwatywy. Niektóre bardziej pomysłowe (lub oszczędne!) pary decydują się na samodzielną produkcję lubrykantów, np. na bazie wody przegotowanej i banana. Wprawdzie taki „krem” może być skuteczny, jednak niesie ze sobą większe ryzyko wystąpienia alergii, a nawet infekcji.

Kiedy sięgnąć po żel intymny

Istnieje wiele wskazań do stosowania żeli nawilżających. Przede wszystkim pozwalają one zniwelować suchość pochwy, odczuwalną przy zaburzeniach hormonalnych, w okresie menopauzy i po niej, a nawet w określonych dniach cyklu miesiączkowego. Lubrykanty pomagają też w seksualnych zabawach z gadżetami czy seksie analnym.

Na rynku dostępne są specjalne lubrykanty stworzone na bazie wody, o różnych smakach – przeznaczone do seksu oralnego. W takich okolicznościach zadaniem żelu jest po prostu uatrakcyjnienie aktu miłosnego – gry wstępnej czy właściwego stosunku. Wybierając żel intymny do seksu oralnego, warto zwrócić uwagę na skład – produkty zawierające w składzie cukier zwiększają ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej czy grzybicznej. Na rynku dostępne są lubrykanty zawierające słodzik zamiast cukru.

Jak stosować lubrykanty

Większość z nas stosuje żele intymne całkowicie intuicyjnie – nakładamy ich niewielką ilość tak, by przyniosły spodziewany efekt. Wyjątkiem są różnego rodzaju lubrykanty stymulujące. Stosowane na określone partie ciała, wywołują np. uczucie mrowienia, chłodzenia lub rozgrzewania. Mają wzmocnić czułość danego miejsca i zwiększyć doznania. Warto stosować je przemyślanie, tak by zamiast przyjemności nie wywołały uczucia dyskomfortu!

Panaceum na problemy seksualne?

Lukrykanty nie rozwiązują wszystkich problemów intymnych. Pomagają radzić sobie z suchością pochwy, nie wpływają jednak na stężenie hormonów u kobiety. Nie leczą też zaburzeń erekcji. Wprawdzie mogą zwiększyć komfort mężczyzny podczas seksu, jednak nie mają żadnego wpływu na ukrwienie członka i prawidłowość mechanizmu wzwodu. W leczeniu zaburzeń erekcji stosuje się przede wszystkim inhibitory fosfodiesterazy typu 5, czyli organiczne związki chemiczne, takie jak sildenafil zawarty m.in. w Kamagrze. Ten tańszy odpowiednik Viagry jest obecnie najczęściej stosowany przez pacjentów w różnym wieku. Kamagra działa skutecznie niezależnie od przyczyny zaburzeń.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *