Leki hormonalne stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu

Zastanawiasz się, jak przebiega leczenie problemów z potencją? Obawiasz się pierwszej wizyty u lekarza? Takie odczucia ma wielu mężczyzn. W rzeczywistości zaburzenia wzwodu są dość częstą przypadłością – dotykają pacjentów w różnym wieku. W celu poprawy sprawności seksualnej stosuje się m.in. leki hormonalne.

Skąd biorą się zaburzenia wzwodu?

Problemy ze wzwodem mogą mieć różne podłoże. Dzieli się je na organiczne i psychogenne. Pierwsze to przede wszystkim różnego rodzaju choroby: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek itp. Wśród drugich natomiast najczęściej mamy do czynienia z przewlekłym stresem, przemęczeniem czy obawą przed seksem. Jednak bardzo często zaburzenia wzwodu mają podłoże hormonalne. Niedobór testosteronu to naturalny skutek starzenia się organizmu, występujący u mężczyzn w podeszłym wieku. Zdarza się jednak, iż nawet młodzi mężczyźni przed 40-tym rokiem życia mają zbyt niski poziom tego hormonu we krwi.

Uzupełnienie niedoboru testosteronu

Testosteron jest podstawowym steroidowym męskim hormonem płciowym. Odpowiada za rozwój narządów płciowych oraz ich funkcjonowanie, a także męskie cechy, takie jak rozbudowana tkanka mięśniowa, niski tembr głosu czy męski typ owłosienia. Testosteron produkowany jest przez jądra i korę nadnerczy.


Niedobór testosteronu stwierdza się po kilkukrotnym oznaczeniu poziomu tego hormonu w surowicy krwi. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykluczenie występowania nowotworu gruczołu krokowego. W leczeniu niedoborów najczęściej stosuje się pochodne estrowe naturalnego hormonu.


W przypadku leków doustnych wykorzystuje się undecylenian – jedyną pochodną testosteronu, która jest wchłaniania w jelitach. Lek podawany jest w dwóch dawkach na dobę po 120-160, dawka podtrzymująca natomiast wynosi 40-120 mg na dobę.


Zdecydowanie częściej jednak wykorzystuje się preparaty podawane domięśniowo. Dawka 5-11ng/ml utrzymuje swoje działanie przez 3-5 tygodni.


Testosteron podaje się też w formie plasterków i żeli, które przenikają przez skórę, skąd substancje lecznicze wchłaniają się do krążenia ogólnego. Żel w dawce 3g/dobę aplikuje się na brzuch lub wewnętrzną część ud – naprzemiennie, każdego dnia w inny rejon ciała.

Nie tylko hormony

Leki hormonalne stosuje się wyłącznie przy stwierdzonym niedoborze testosteronu. Znacznie częściej jednak zaburzenia wzwodu leczy się środkami farmaceutycznymi zawierającymi inhibitory fosfodiesterazy typu 5. Wśród nich za najskuteczniejszy uważany jest sildenafil, występujący w lekach takich jak Viagra i Kamagra. Inne to tadalafil, wardenafil i awanafil.


Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 usuwają objawy zaburzeń erekcji niezależnie od ich przyczyny. Oznacza to skuteczność zarówno przy impotencji wywołanej różnego rodzaju chorobami, jak i zaburzeniami hormonalnymi, a także czynnikami psychogennym. Zwykle stanowią leki pierwszego rzutu – dzięki nim pacjent odzyskuje sprawność seksualną. Dodatkowe badania pozwalają jednak zdiagnozować rzeczywistą przyczynę problemu i rozpocząć konkretne leczenie nastawione na usunięcie źródła zaburzeń.

Czy ten post był pomocny?

3.6 / 5. Vote count: 8

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *