Leczenie zaburzeń seksualnych

Leczenie zaburzeń seksualnych

Dysfunkcja seksualna to seria zaburzeń, które uniemożliwiają jednemu lub obojgu partnerom odbywanie stosunku płciowego w którymkolwiek z jego etapów. U mężczyzn charakteryzuje się impotencją (zaburzeniami erekcji), kiedy erekcja jest całkowicie nieobecna lub niewystarczające napięcie prącia. U kobiet jest to oziębłość seksualna lub niewystarczające wydzielanie nawilżenia pochwy. Zaburzenia u mężczyzn można podzielić na kilka typów:

 • Zaburzenie erekcji. Impotencja znacznie komplikuje stosunek płciowy. Najczęściej jest to spowodowane problemami fizjologicznymi
 • Zmniejszone libido. Mężczyzna traci ochotę na seks, nie odczuwa podniecenia
 • Bolesność podczas stosunku. Zaburzenia w tej fazie są zwykle spowodowane różnymi patologiami fizjologicznymi. W konsekwencji może to prowadzić do problemów psychologicznych
 • Anorgazmia. Powszechny problem, który może wystąpić u obojga partnerów. Brak orgazmu może wiązać się z indywidualnymi cechami budowy ciała, a także z problemami psychologicznymi.

Leczenie zaburzeń seksualnych jest możliwe i partnerzy mogą korzystać z bliskości fizycznej. Jeżeli mężczyzna zmaga się z zaburzeniami erekcji może rozpocząć przyjmowanie leku na bazie silendafilu, czyli wszystkim znaną Viagrę.

Objawy zaburzeń seksualnych

Istnieje kilka niepokojących objawów, które wskazują, że mężczyzna powinien rozpocząć leczenie:

 • Regularnie nawracający brak potencji
 • Przedwczesny wytrysk
 • Szybka utrata erekcji (wzwód zanika podczas stosunku).

Zaburzenia potencji to niemożność osiągnięcia trwałej erekcji lub odbycia pełnego stosunku płciowego. Jest to fizjologiczna lub psychologiczna patologia, która uniemożliwia partnerom cieszenie się intymnością z powodu problemów seksualnych.

Dlaczego należy leczyć zaburzenia seksualne?

Jednym z głównych warunków harmonijnej i długotrwałej relacji między mężczyzną a kobietą jest zdrowie fizyczne i seksualne partnera. Jednak codzienne kłopoty, konflikty w pracy, stresujące sytuacje, chęć osiągnięcia życiowego sukcesu niekiedy wpływają zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i seksualne mężczyzny. W tym kontekście należy pamiętać, że problem zaburzeń erekcji można wyeliminować przy pomocy nowoczesnych skutecznych leków o korzystnym profilu bezpieczeństwa. Z Viagrą mężczyźni mogą uprawiać seks częściej i dłużej. Lek wydłuża czas trwania erekcji u mężczyzn z zaburzeniami erekcji, nie zmieniając charakterystyki nasienia, a także wpływa pozytywnie na powrót do erekcji po wytrysku przy ciągłym pobudzeniu seksualnym.

Efekt farmakologiczny przy leczeniu zaburzeń seksualnych Viagrą

Główny składnik czynny tabletek Viagry wpływa na rozwój erekcji u mężczyzny w momencie wystąpienia podniecenia seksualnego, na skutek zwiększonego dopływu krwi do ciał jamistych prącia. Syldenafil powoduje rozluźnienie mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych i ciał jamistych prącia oraz zwiększa ich wypełnienie krwią, prowadząc do erekcji. Po doustnym przyjmowaniu tabletek Viagry sylendafil jest szybko wchłaniany ze światła jelita cienkiego do krwiobiegu. Jego stężenie terapeutyczne osiągane jest w ciągu pół godziny po zażyciu tabletki, maksymalne po 1 godzinie. Gdy tabletka jest przyjmowana doustnie po posiłku, szybkość wchłaniania jest nieco mniejsza niż na czczo.

  Sildenafil zawarty w Viagrze jest równomiernie rozprowadzany we wszystkich tkankach. Jego metabolizm zachodzi w komórkach wątroby z wytworzeniem pośrednich produktów rozpadu, które są wydalane z organizmu z kałem (do 90%). Okres półtrwania (czas, w którym połowa całkowitej dawki leku jest wydalana z organizmu) wynosi 4 godziny. Lek nie jest zalecany mężczyznom, którzy ze względów zdrowotnych nie powinni uprawiać seksu, np. z poważnymi chorobami układu krążenia.

Przyczyny i leczenie zaburzeń seksualnych

  Zaburzenia seksualne u mężczyzn, wynikające z patologicznych zmian o charakterze organicznym, rozwijają się stopniowo. Zwykle towarzyszy temu zanikające zainteresowanie seksem. Trudniejszą sytuacją jest obecność problemów psychogennych (depresja, stres, uraz psychiczny, chroniczne zmęczenie itp.). Większość z tych pacjentów zachowuje rano erekcję i możliwość samozadowolenia, a charakterystyczne zaburzenia obserwuje się właśnie w procesie intymności z partnerką. W przypadku patologii typu mieszanego oba powyższe czynniki stają się przyczyną.

Wśród głównych zagrożeń wywołujących dysfunkcję męskiej potencji:

 • Palenie przez długi czas
 • Nadużywanie alkoholu
 • Cukrzyca
 • Nadciśnienie
 • Niedokrwienie serca
 • Depresja
 • Nerwice i inne zaburzenia psychiczne
 • Okres adaptacji organizmu z gwałtowną zmianą stylu życia i diety
 • Przyjmowanie niektórych leków
 • Siedzący tryb pracy
 • Konsekwencje odniesionych obrażeń
 • Interwencje chirurgiczne w okolicy narządów płciowych.

Długotrwała depresja prowadzi do problemów z erekcją w około 25% przypadków. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób w młodym i średnim wieku. W takich sytuacjach leczenie zaburzeń seksualnych u mężczyzn powinno być kompleksowe i obejmować regularne wizyty u psychoterapeuty i przyjmowanie stymulantów takich jak Viagra. Zaburzenia organiczne są znacznie częstsze. Zwykle pojawiają się na skutek zmian w ścianach naczyń krwionośnych w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *