Kolonoskopia – kto powinien ją wykonać i jak wygląda badanie

kolonoskopia

Zalecana każdemu pacjentowi powyżej 40. roku życia, kolonoskopia umożliwia wczesne wykrycie raka jelita grubego. Samo badanie nie jest bolesne, jednak wywołuje uczucie silnego dyskomfortu, dlatego może być wykonane w znieczuleniu dożylnym. Wizytę u lekarza przed ukończeniem 40. roku życia powinny zaplanować osoby mające rodzinne obciążenie rakiem jelita grubego, a także każdy, kto zaobserwuje u siebie niepokojące objawy.

Regularne badanie pozwala na wczesne wykrycie wszelkich zmian w błonie śluzowej jelita grubego, które mogą stanowić punkt wyjścia do rozwoju nowotworu tego narządu. Wprowadzenie kolonoskopii do badań przesiewowych w ciągu ostatnich 15 lat uchroniło ponad 9 tys. Polaków przed rakiem jelita grubego. Choć nie jest to badanie przyjemne, dla własnego zdrowia warto je wykonać.

Wskazania do kolonoskopii

Specjaliści zalecają profilaktyczne wykonywanie kolonoskopii każdej osobie, która ukończyła 40 lat – niezależnie od tego, czy obserwuje u siebie niepokojące objawy, czy nie. Badanie należy powtarzać co 10 lat. Oprócz tego lekarze zalecają też wykonywanie raz do roku prostego testu na obecność krwi utajonej w kale – test taki można kupić w każdej aptece i wykonać w domu – kosztuje kilkanaście złotych.

Większą czujność powinny wykazać osoby obciążone rodzinnym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. W ich wypadku wskazane jest wykonanie badania wcześniej, nawet jeśli nie obserwują u siebie niepokojących objawów. Pacjent powinien się też zgłaszać na kolonoskopię częściej – ryzyko zachorowania jest bowiem w takim przypadku wyższe niż u osób, w których rodzinie nie stwierdzono zmian nowotworowych.

Niepokojące objawy

Pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, jeśli obserwuje u siebie objawy takie jak widoczna domieszka krwi w kale, „ołówkowate” stolce, długotrwałe, naprzemiennie występujące zaparcia i biegunki czy krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Każdy z tych objawów może świadczyć o występowaniu m.in. polipów jelita grubego, które mogą spowodować zmiany nowotworowe.

Jak wygląda kolonoskopia

Przed wykonaniem kolonoskopii lekarz sprawdza okolicę jelita grubego na obecność ropni, przetok czy guzków krwawniczych. Następnie smaruje to miejsce żelem znieczulającym i wykonuje badanie palcem przez odbyt. Samą kolonoskopię wykonuje się za pomocą endoskopu – przyrządu o grubości palca wskazującego. Do światła jelita grubego wdmuchiwane jest powietrze, które uwidacznia jego ściany i umożliwia przesuwanie endoskopu.

Kolonoskopię można wykonywać w znieczuleniu ogólnym dożylnym – pozwala ona pacjentowi lepiej znieść towarzyszący badaniu dyskomfort. Wśród takich nieprzyjemnych odczuć można wymienić m.in. uczucie skurczów w jamie brzusznej, wzdęć czy rozpierania. Częstą sytuacją jest też wydostawanie się przez odbyt gazów czy płynów – jest to jednak normalna reakcja organizmu podczas badania, nie musi więc krępować pacjenta. Kolonoskopia zazwyczaj trwa od 15 do 40 minut. Niestety, nie zawsze udaje się wprowadzić endoskop aż do końca jelita grubego. W takiej sytuacji lekarz może zalecić powtórne wykonanie badania.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *