Kiedy udać się z wizytą do seksuologa?

Kiedy udać się do seksuologa

Seksuologia jest nauką interdyscyplinarną, łączącą w sobie zagadnienia z psychologii, medycyny, czy socjologii. Specjaliści pracujący w tej dziedzinie zajmują się seksualną sferą życia człowieka, proponując terapie indywidualne, bądź grupowe – dla par znajdujących się w kryzysie. Jakie dysfunkcje kwalifikują się leczenia przez seksuologa? Kiedy warto zgłosić się do specjalisty z prośbą o pomoc? Odpowiadamy!

Kiedy warto zgłosić się po pomoc?

Pacjentami w gabinetach seksuologów mogą być osoby dopiero rozpoczynające współżycie, bądź będące w stałych związkach. Specjaliści dysponują szerokim zakresem kompetencji, udzielając porad z zakresu anatomii, antykoncepcji, a także higieny intymnej. Terapia dotyczyć może także problemów w związku, zaburzeń erekcji, czy kłopotów z akceptacją własnej orientacji seksualnej.

Seksuolog świadczy swoją pomoc między innymi dla osób:

  • cierpiących z powodu niesatysfakcjonujących zbliżeń z partnerem, 
  • narzekających na brak zbliżeń z partnerem,
  • o obniżonym, bądź bardzo niskim libido,
  • mających kłopoty z osiągnięciem orgazmu,
  • cierpiących na zaburzenia erekcji,
  • odczuwających ból podczas stosunku.

Terapię zawsze poprzedzają szczegółowe konsultacje ze specjalistą. To podczas nich ustala się zakres koniecznej pomocy, a także klasyfikuje się, czy problem wymaga wsparcia seksuologa. Do gabinetu zgłaszać się mogą wszystkie osoby, które nie czują się pewnie w sypialni, bądź zauważyły negatywne różnice pomiędzy aktualną a dotychczasową jakością życia seksualnego.

Terapie stosowane przez seksuologów

Pierwsze wizyty u seksuologa mają na celu rozpoznanie przyczyn zaistniałych problemów. Obok wywiadu, specjalista poprosić może swojego pacjenta o wypełnienie kwestionariusza, ułatwiającego zebranie informacji o problemie. Dalsza terapia odbywa się w zależności od zaistniałego kłopotu, specjalizacji lekarza, czy rodzaju leczenia.

Pary zmagające się z kłopotami w łóżku mogą zostać poddane terapii psychologicznej. Rozmowa, czy mediacje pomagają niekiedy rozwikłać problemy z brakiem pożądania, czy obniżonym libido. Seksuolog może zaproponować także stosowanie środków poprawiających potencję. Substancje, takie jak Viagra, czy Kamagra pomagają m.in. w kłopotach z potencją, utrzymaniem erekcji, czy przedwczesnym wytryskiem, rozluźniając naczynia krwionośne w prąciu. Preparaty te pomagają również przełamywać stres i obawy przed pierwszym współżyciem.

Lekarze proponować mogą również badania ginekologiczne i urologiczne. Te praktykowane są m.in. w terapii bolesnych stosunków. Seksuolog może również przeprowadzić badania biochemiczne i hormonalne. W gabinecie sprawdza się m.in. poziom testosteronu u mężczyzn, czy stężenie cukru we krwi.

Potrzeby seksualne to natura człowieka

Praca seksuologów stale zyskuje uznanie. Rośnie społeczna świadomość na temat sfery seksualnej człowieka, a także akceptacja potrzeb seksualnych, jako podstawowych. Zaburzenia w tej sferze nie powinny być więc powodem do wstydu lub obaw, a nawet drobne dysfunkcje powinny być przedmiotem terapii w gabinecie profesjonalisty. Specjaliści oferują duże dozy empatii i zrozumienia dla swoich pacjentów, którzy liczyć mogą na nich zarówno w indywidualnych problemach, jak i dysfunkcjach występujących między partnerami.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *