Impotencja psychogenna – jak leczyć?

Impotencja psychogenna

Choć można pomyśleć o zaburzeniach erekcji jak o problemie starszych mężczyzn, statystyki pokazują, że stan ten dotyka mężczyzn w każdym wieku. U starszych mężczyzn, zaburzenia erekcji są często związane z podstawowych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca. Ale co z młodymi, zdrowymi mężczyznami?

W przypadku braku fizycznych problemów zdrowotnych, musimy zagłębić się trochę głębiej, aby określić podstawową przyczynę zaburzeń erekcji. To czego można nie wiedzieć to fakt, że czynniki psychologiczne są głównym czynnikiem przyczyniającym się do wielu przypadków zaburzeń erekcji. W rzeczywistości, badania pokazują, że nawet 20 procent przypadków są natury psychologicznej.

Jeśli mężczyzna cierpi na zaburzenia erekcji i nie można go zdiagnozować na podstawowe warunków zdrowotne, można stwierdzić, że problem wynika z jego głowy. Chociaż problemy psychologiczne mogą być u podstaw problemu, są one tak samo ważne jak fizjologiczne przyczyn zaburzeń erekcji.

Jakie są najczęstsze przyczyny psychologiczne zburzeń erekcji?

Kiedy zaburzenie erekcji jest spowodowane przez psychologiczne czynniki, to jest określane jako impotencja psychogenna. Niektóre z najczęstszych przyczyn tego typu zaburzeń erekcji obejmują następujące:

  • stres
  • depresja
  • niska samoocena
  • trauma wynikająca z nabytych doświadczeń
  • uzależnienie od pornografii

Wiele tych przyczyn jest ze sobą skorelowanych i może osoba chora może być dotknięta przez więcej niż jeden.

Problemy związane z relacjami

Kultywowanie i utrzymywanie zdrowych relacji nie jest łatwe. Potrzeba czasu, aby naprawdę kogoś poznać i zaufać mu. Jeśli partnerzy doświadczają problemów w swoim związku, to bardzo często odbija się to na ich życiu seksualnym.

Komunikacja jest pierwszym krokiem w rozwiązywaniu tej szczególnej przyczyny psychologicznego zaburzenia erekcji, ale jest to również jeden z najtrudniejszych kroków do podjęcia.

Oczywiście, jeśli komunikowanie się z partnerem jest trudne, zawsze istnieje doradztwo dla par.

Leczenia impotencji psychologicznej

Chociaż psychologiczne przyczyny zaburzeń erekcji mogą być bardziej złożone niż przyczyny medyczne, są one nadal uleczalne.

Terapia poznawczo-behawioralna jest powszechnym sposobem leczenia problemów psychologicznych także w przypadków psychogennego zaburzenia erekcji. Badania wskazują, że jest ona przydatna. Ten rodzaj leczenia pomaga zidentyfikować i zmienić niezdrowe wzorce myślenia i działania, które mogą przyczynić się do problemów z erekcją.

Taka terapia opiera się na założeniu, że sama sytuacja (niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania erekcji) nie jest głównym problemem, ale raczej reakcją na takowy.

Jeżeli można nauczyć się lepiej rozumieć siebie i swoje wzorce myślowe, można zmienić je w pozytywny sposób, aby rozwiązać swoje problemy.

W przypadku oporów, aby porozmawiać z terapeutą o swojej niemocy psychologicznej, istnieją alternatywne, aczkolwiek mniej skuteczne terapie, które można wypróbować w domu. Jeśli cierpisz na impotencję psychologiczną, prawdopodobnie masz dużo na głowie i myśl o dzieleniu się swoimi prywatnymi problemami z dostawcą usług medycznych (nie mówiąc już o kimkolwiek innym) – może być przytłaczająca.

Techniki relaksacyjne mogą korzystnie przeciwdziałać wielu przyczyną psychologicznego zaburzenia erekcji, w tym stresu, lękom i depresji. Oto kilka pomysłów, które można wypróbować na własną rękę:

  • Rytmiczne oddychanie – Skoncentrowanie się na oddychaniu podczas długich, powolnych oddechów może pomóc cofnąć się o krok od stresu i lęku. Należy wdychać powietrze powoli i głęboko, następnie wstrzymać na pięć sekund i powoli je wydychać przez kolejne pięć.
  • Medytacja – 10 do 15 minut medytacji dziennie może drastycznie zmniejszyć twój stres i niepokój. Jest wiele różnych sposobów na ćwiczenie medytacji, warto wypróbować kilka, aby dowiedzieć się, który będzie najskuteczniejszy.
  • Kierowane myślami – Ta praktyka obejmuje uspokajanie umysłu i spowalnianie oddychania podczas gdy tworzy się spokojny obraz w twój głowie. Można również podejmować pozytywne rozmowy z samym sobą, dawać sobie odpowiednie zapewnienia i rozpraszać negatywnych myśli.

Ważne jest jednak, aby zdać sobie sprawę, że omówienie problemu z pracownikiem służby zdrowia i partnerem/ partnerami jest ważną częścią procesu leczenia. Może się okazać, że prosty akt rozpoznania problemu i szczerości w stosunku do partnera zdejmuje część ciężaru z barków mężczyzny. Trzeba dać swojemu partnerowi możliwość zadawania pytań, które pomogą mu zrozumieć sytuacje. Może będzie on w stanie udzielić kilku wskazówek, jak pomóc przezwyciężyć te trudności. Po rozmowie z partnerem o swoich problemach możesz rozważyć pójście o krok dalej w terapii psychoseksualnej. Jest to forma terapii, w której zarówno Ty jak i Twój partner spotykacie się razem z terapeutą. Pomoże on wyjaśnić wszelkie problemy związane z daną relacją, które wpływają na swoje życie seksualne pary, więc oboje będą zadowoleni.

Podczas gdy zaburzenie erekcji jest głęboko intymnym problem, to nie jest coś, co należy cierpieć przez samemu.

Psychogenne zaburzenie erekcji może być szczególnie szkodliwe dla pewności siebie, ale otwarcie się na kogoś ze swoimi problemach może pomóc. Dzisiaj jest dzień, aby zrobić pierwszy krok w kierunku poszukiwania pomocy i znalezienia odpowiedniego programu leczenia lub zastosowania leczenia farmakologicznego, np. z pomocą kamagry lub viagry.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *