Hemoroidy: Jak skutecznie je wyleczyć

hemoroidy skąd się biorą

Problem, o którym niechętnie mówimy, dotyka w rzeczywistości co drugiego Polaka. Leczenie żylaków odbytu jest łatwe i szybkie – warto się mu poddać jeszcze we wczesnym stadium rozwoju choroby hemoroidalnej. Zapobieganie nawrotom uciążliwych dolegliwości wymaga m.in. zmiany diety i wprowadzenia aktywności fizycznej.

Hemoroidy to w rzeczywistości niewielkie guzki krwawnicze – przypominają wypełnione krwią poduszeczki i pełnią w organizmie ważną funkcję. Pod wpływem wysyłanego przez mózg impulsu będącego reakcją na parcie, guzki opróżniają się z krwi. Dzięki temu możliwe jest oddanie stolca. Hemoroidy, wraz z mięśniami zwieracza, pozwalają panować nad defekacją i oddawaniem gazów. Ma je każdy człowiek. Dopiero gdy rozwija się choroba hemoroidalna, mówimy o powstaniu żylaków odbytu.

Skąd się biorą hemoroidy

Problem żylaków odbytu dotyka co drugiego Polaka – w rzeczywistości jest więc on bardzo powszechny, choć z oczywistych przyczyn niechętnie o nim rozmawiamy. O rozwoju choroby hemoroidalnej mówimy, gdy guzki krwawnicze rozciągają się, ponad miarę wypełniają krwią i nie opróżniają z niej do końca. Pojawia się krwawienie podczas wypróżniania, ból, kłucie, swędzenie i pieczenie.

Chorobie hemoroidalnej sprzyja siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość. Żylaki to częsty problem osób, które każdego dnia wiele godzin spędzają przed komputerem, kierowców, a także sportowców uprawiających kolarstwo i jazdę konną. Nierzadko dotyka on też kobiety w ciąży, jednak w tym wypadku żylaki odbytu po porodzie potrafią same się zmniejszyć i nie wymagają leczenia. Na bolące hemoroidy częściej też uskarżają się osoby starsze, ze względu na zmniejszone napięcie mięśniowe.

Jak wyleczyć hemoroidy

Choć żylaki odbytu są dokuczliwe, ich leczenie przebiega stosunkowo prosto i szybko. Istnieje kilka różnych metod usuwania dolegliwości. Przede wszystkim jednak konieczne jest wprowadzenie zmian w diecie i stylu życia. Wypijanie 2-2,5 litra płynów dziennie, codzienne spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, wprowadzenie aktywności fizycznej do planu tygodnia – to podstawa skutecznego leczenia żylaków odbytu.

Leczenie właściwe polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych – zmniejszają one dolegliwości i zapobiegają dalszemu postępowi choroby. Stosuje się też maści, żele i czopki zawierające naturalne substancje, takie jak wyciąg z kasztanowca, przetwory z pączków topoli czy balsam peruwiański. Ulgę przynoszą też ziołowe nasiadówki, np. z korą dębu czy rumiankiem. Takie leczenia pomaga we wczesnym stadium choroby. Jeśli jest zaawansowana, wymaga wykorzystania innych metod.

Leczenie żylaków odbytu w zaawansowanym stadium

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest tzw. gumkowanie, zwane też metodą Barrona. Polega ona na założeniu gumowego pierścienia na nasadę guzka. Odcina on dopływ krwi, wskutek czego guzek obumiera i odpada maksymalnie po 10 dniach. Założenie takiej opaski trwa kilka minut i jest bezbolesne. W trakcie leczenia utrzymuje się tylko niewielki ból.

Inne metody leczenia hemoroidów to m.in. skleroterapia – wykonanie zastrzyku ze specjalnego preparatu, który powoduje zakrzep, a w rezultacie odpadnięcie guzka. Najbardziej kosztowna jest laseroterapia – naświetlony laserem guzek ulega zniszczeniu w ciągu 15 minut. Zabieg taki wykonuje się ambulatoryjnie.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *