Czym jest kapturek dopochwowy?

Kapturek dopochwowy, który nazywamy jest również diafragmą czy też błoną dopochwową, to środek pozwalający na zapobieganie niechcianej ciąży. Był on stosowany jeszcze na długo przed wprowadzeniem antykoncepcyjnych środków hormonalnych. Dzisiaj produkuje się go z gumy lateksowej albo silikonu. 

Swoim kształtem dopochwowy kapturek przypomina półkulę, której brzegi są wzmocnione dodatkowo za pomocą pierścienia metalowego. Jest on podatny na wyginanie, ale zapewnia także właściwą stabilność krawędzie, które ułatwiają znacząco wprowadzanie kapturka do pochwy kobietom. 

Część środkowa kapturka to cieniutka membrana, której nie da się wyczuć podczas stosunków płciowych. Wyposażono go również w specjalistyczne zagłębienie, które przeznaczone jest do wypełnienia wybranym specyfikiem plemnikobójczym, co podnosi dodatkowo skuteczność omawianej metody antykoncepcyjnej. Dzięki niemu także wyjęcie kapturka nie powinno sprawiać większych problemów. 

Kapturki dopochwowe dostępne są a kilku różnych rozmiarach, które różnią się między sobą średnicą. O tym, który rozmiar będzie najlepszy, każdorazowo zadecyduje ginekolog. To bardzo istotna kwestia, gdyż właściwe dopasowanie ogranicza znacząco ryzyko nieszczelności kapturka, jak i zwiększa skuteczność jego działania. 

Kapturek naszyjkowy a kapturek dopochwowy 

Kapturek dopochwowy jest niezwykle często mylony z naszyjkowym kapturkiem, co jest dosyć zrozumiałe z uwagi na podobieństwa między wymienionymi produktami. Wykazują one podobne mechanizmy działania i oba wymienione kapturki wprowadzane są do pochwy przed odbyciem stosunku seksualnego. 

Kapturek naszyjkowy jest trochę mniejszy od kapturka dopochwowego. To dlatego, antykoncepcyjny kapturek należy założyć maksymalnie do 6 godzin przed zaplanowaną aktywnością seksualną, chociaż można to niewątpliwie zrobić także przed samym zbliżeniem. Ponadto, tego typu zabezpieczenie trzeba zostawić w pochwie przez co najmniej 6 godzin po seksie, niemniej jednak maksymalnie do 24 godzin po nim, do której powinien przylegać bardzo dokładnie. Kapturek dopochwowy ma zaś znacznie większą powierzchnię i winien być umieszczony pomiędzy spojeniem łonowym a szyjką macicy. 

W jaki sposób działa kapturek dopochwowy?

Używanie dopochwowych kapturków to mechaniczna metoda na zapobieganie ciąży. Jego działanie polega więc w dużej mierze na tym, żeby uniemożliwiać plemnikom przedostawanie się do szyjki macicy, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia. 

Niestety, nawet odpowiednio dobrany i dobrze nałożony kapturek dopochwowy może nie być całkowicie skuteczny, jeżeli nie będzie w całości osłaniał szyjki macicy. Z tego względu osoby korzystające z wymienionej metody antykoncepcyjnej winny także stosować środki plemnikobójcze, które stworzą nieprzyjazne środowisko dla plemników i doprowadzą do ich spowolnienia. Środki takiego typu muszą być nakładane w zagłębienie kapturka, jak i na jego zewnętrzne krawędzie. 

Warto przy tym podkreślić, iż antykoncepcyjne kapturki stanowią ochronę przed niechcianą ciążą, niemniej jednak nie są skutecznym zabezpieczeniem przed schorzeniami przenoszonymi za pośrednictwem drogi płciowej, takimi jak wirusy oraz choroby weneryczne. Wymieniona metoda może najwyżej ograniczać trochę ryzyko rozwoju neoplazji śródnabłonkowej szyjki macicy, jak również zapalenia narządów w obrębie miednicy mniejszej. 

Jak używać kapturka dopochwowego? 

Zanim rozpoczniemy stosowanie kapturka antykoncepcyjnego wskazane będzie, żeby poćwiczyć po prostu jego zakładanie. Początki mogą być dosyć trudne, jednakże osoby korzystające z wymienionej metody antykoncepcyjnej muszą dojść niejako do perfekcji, żeby móc zapewniać sobie pełną ochronę. 

Chociaż kapturek nie musi być wyjmowany przed każdym kolejnym zbliżeniem, trzeba pamiętać o ponownym zaaplikowaniu plemnikobójczego środka, tym razem już w sposób bezpośredni do pochwy. Przed każdorazowym zastosowaniem kapturka, jak i po nim trzeba dokładnie go wymyć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła (najlepiej szarego). 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *