Czy narkotyki mogą powodować zaburzenia erekcji?

Świadomość społeczeństwa odnośnie szkodliwości narkotyków oraz innych substancji odurzających z roku na rok jest coraz większa. Nie wszyscy zdają jednak sobie sprawę z tego, że zażywanie narkotyków może mieć bardzo groźny wpływ na sferę seksualną. Wielu mężczyzn, którzy stosowali narkotyki w sposób systematyczny i długotrwały, dość szybko nabawiło się zaburzeń wzwodu. W niniejszym artykule bardzo dokładnie omawiamy wpływ narkotyków na sprawność seksualną mężczyzn. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

Zaburzenia erekcji, czyli temat tabu 

Niska sprawność seksualna wśród mężczyzn to od lat temat tabu. Panowie dotknięci tą dysfunkcją bardzo rzadko mówią o tym głośno. Statystyki wskazują, że z zaburzeniami wzwodu na całym świecie zmaga się aż 150 milionów mężczyzn. Z kolei w Polsce problem ten dotyczy 3,5 miliona mężczyzn. Przyczyn, które mogą wywoływać wystąpienie niskiej potencji, jest naprawdę mnóstwo.

Stwierdzenia mówiące o tym, iż niska potencja uwarunkowana jest wyłącznie wiekiem czy dietą, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Lekarze alarmują, że zaburzenia wzwodu mogą być też wynikiem stosowania narkotyków i innych substancji odurzających. Problem niskiej potencji może też być uwarunkowany zaburzeniami anatomicznymi prącia, stresem czy lękiem. Tylko lekarz jest w stanie postawić dokładną diagnozę oraz przedstawić pacjentowi określone wytyczne w zakresie leczenia. Jedno jest pewne: uzależnienia nie pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji seksualnej. 

Jak narkotyki wpływają na męską sprawność seksualną? 

Czy istnieje związek pomiędzy impotencją a zażywaniem narkotyków? Odpowiedź jest prosta: tak. Na obniżenie sprawności seksualnej wpływ mają nie tylko narkotyki uznawane za twarde typu heroina czy kokaina, ale również te, które niektórzy uznają za “niegroźne”. Dodatkowo, do obniżenia sprawności seksualnej przyczyniają się również inne używki. 

Badania prowadzone przez naukowców z niezależnych laboratoriów badawczych dowiodły, że ryzyko wystąpienia zaburzeń wzwodu wzrasta także wtedy, gdy mężczyzna spożywa spore ilości alkoholu oraz pali wyroby tytoniowe. Zły wpływ na męską sferę seksualną mają też wybrane leki – przede wszystkim antydepresanty, środki hormonalne oraz leki stosowane w chorobach serca. Każda z tych substancji przyczynia się do tego, że mężczyzna nawet przed ukończeniem 40-tego roku życia może stać się impotentem. 

Heroina, marihuana i sterydy – jak wpływają na męską potencję? 

Teraz przyjrzymy się nieco szerzej wpływowi poszczególnych narkotyków na ryzyko wystąpienia zaburzeń wzwodu u mężczyzn. Heroina jest półsyntetycznym opioidem. Statystyki wskazują, że jest to jeden z najcięższych narkotyków na świecie. Jego długotrwałe stosowanie powoduje nie tylko zaburzenia seksualne, ale również zagrożenie dla życia. Heroina wykazuje się wyjątkowo silnym oddziaływaniem na układ nerwowy. Jej stosowanie może też doprowadzić do depresji. Narkotyk ten wpływa na jakość życia seksualnego i prędzej czy później prowadzi do całkowitej impotencji oraz trwałego obniżenia libido. Mężczyźni uzależnieni od heroiny nie okazują w ogóle zainteresowania sferą seksualną.

Marihuana to substancja, która przez wielu uznawana jest za całkowicie niegroźną substancję odurzającą. Jej zwolennicy powinni jednak pamiętać o tym, że istnieje szereg profesjonalnych badań naukowych dowodzących, iż stosowanie marihuany w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń wzwodu. Mężczyzna stosujący marihuanę w sposób regularny traci też całkowicie zainteresowanie sferą seksu. Marihuana przyczynia się też do znacznego ograniczenia koncentracji i zdolności psycho-ruchowych. 

Wielu mężczyzn stosuje także środki anaboliczne i sterydy. Sięgają po nie przede wszystkim ci, którzy chcą jak najszybciej osiągnąć pożądany wzrost masy mięśniowej. Niestety, stosowanie tego typu środków również prowadzi do bardzo negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania całego organizmu. Warto wiedzieć o tym, że systematyczne przyjmowanie sterydów prędzej czy później prowadzi do zaburzeń erekcji, przerostu prostaty oraz zmniejszenia jąder.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *