Brak erekcji – czy to już impotencja?

Problemy w sypialni wzbudzają niepokój i podcinają poczucie własnej wartości mężczyzny. Zaburzenia erekcji można jednak skutecznie leczyć – niezależnie od formy, jaką przybierają. Wymaga to m.in. rozpoznania przyczyny nieprawidłowości i podania doraźnych leków.

Określenie „impotent” kojarzy się bardzo negatywnie – wręcz obraża i poniża mężczyznę, który zmaga się z problemami ze wzwodem. Współczesna medycyna odchodzi od terminu „impotencja” zastępując go określeniem „zaburzenia erekcji”. To zdecydowanie bardziej trafny termin – problemy z potencją rzadko bowiem przybierają postać całkowitego braku wzwodu.

Dlaczego nie mam erekcji?

Raz na jakiś czas problemy z erekcją przytrafiają się każdemu mężczyźnie. Stres, zmęczenie, nadmiar alkoholu czy po prostu zły nastrój mogą sprawić, iż penis nie stanie się sztywny nawet podczas pieszczot i stymulacji. O kłopotach z potencją możemy mówić, gdy przytrafiają się one w 25% wszystkich prób współżycia.

Należy jednak rozróżnić sytuację, w której wzwód nie pojawia się w ogóle, od sytuacji, gdy jest on bardzo słaby. Zbyt mała ilość krwi w ciałach jamistych członka sprawia, iż jest on miękki nawet przy podnieceniu seksualnym. W tym wypadku wina najczęściej leży w ogólnej kondycji zdrowotnej. Wszelkie choroby układu sercowo-naczyniowego oraz układu krwionośnego przyczyniają się do zakłócenia mechanizmu erekcji. U starszych mężczyzn słaba czynność erekcyjna ma związek ze zmniejszającym się spadkiem poziomu testosteronu we krwi.

Czy brak erekcji to impotencja?

A co w sytuacji, gdy pomimo stymulacji wzwód nie pojawia się w ogóle? Taki stan może mieć swoje źródło w psychice mężczyzny. Przeciążenie obowiązkami, nadmierny stres i niepokój, ale też poważne choroby, takie jak depresja, nerwica czy schizofrenia mogą przyczynić się do całkowitego zaniku funkcji seksualnych.

Z brakiem erekcji mogą też zmagać się mężczyźni, u których sytuacja intymna wywołuje silny stres. To często pacjenci, którzy w przeszłości doświadczyli molestowania seksualnego, byli świadkami gwałtu, zostali wychowaniu w przeświadczeniu, że seks jest grzechem lub mają skłonności homoseksualne. Brak erekcji nie jest impotencją w rozumieniu ostatecznej utraty funkcji seksualnych. W rzeczywistości zdrowi mężczyźni zachowują te funkcje przez całe swoje życie. Zaburzenia erekcji można i trzeba leczyć.

Jak leczy się zaburzenia erekcji

Aby skutecznie rozprawić się z problemami z potencją, przede wszystkim trzeba rozpoznać ich przyczynę. Byłoby to bardzo trudne bez pomocy specjalisty. W wielu przypadkach udaje się z nimi rozprawić w prosty sposób. Okazuje się na przykład, iż źródłem nieprawidłowości jest nadciśnienie – podanie leków i zmiana diety często wystarczają, by odzyskać dawną sprawność seksualną.

Już lekarz pierwszego kontaktu może przepisać pacjentowi leki na potencję. Dzięki nim mężczyzna może wrócić do udanego życia erotycznego od razu – zanim jeszcze lekarz zdiagnozuje przyczynę problemu i rozpocznie odpowiednią terapię. Zamiast więc zamartwiać się, kiedy mamy do czynienia z łatwymi do wyeliminowania nieprawidłowościami, a kiedy z impotencją, lepiej zacząć działać. Efekt może przyjść szybciej niż się spodziewamy!

Czy ten post był pomocny?

4 / 5. Vote count: 3

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *