Bezdech senny a impotencja- czy mają ze sobą związek?

Ludzie niechętnie rozmawiają o swoich problemach i dolegliwościach związanych z ich seksualną sferą życia. Nie chcą także korzystać z porady lekarza, jeśli zauważą u siebie podejrzane objawy. Według statystyk zwłaszcza panowie z dużą niechęcią podchodzą do rozmów o zaburzeniach seksualnych. Problemy z erekcją są dla nich niezwykle upokarzającą i wstydliwą przypadłością, właśnie dlatego rzadko podejmują się oni profesjonalnego leczenia.

Jaki związek ma bezdech senny z zaburzeniami erekcji?

Obturacyjny bezdech senny ma znaczny wpływ na męską potencję, ale także przyczynia się do poważniejszych dolegliwości. Związek pomiędzy nim, a życiem intymnym człowieka został zauważony już w starożytności, natomiast dokładne badania nad nim zostały prowadzone w XIX wieku, między innymi przez Zygmunta Freuda. Wykazano wiele związków przyczynowo-skutkowych, niekiedy twierdzono, że zaburzenia seksualne wynikają z nieprawidłowości snu, a niekiedy odwrotnie. Nawet we współczesnych czasach problem powiązań pomiędzy zaburzeniami snu oraz dolegliwościami o podłożu seksualnym nie został do końca zgłębiony przez naukowców. Udowodnili oni jednak widoczne powiązanie między impotencją a OBS. Według przeprowadzonych badań nawet 40 procent panów cierpiących na zaburzenia erekcji i OBS odczuło znaczną poprawę po terapii CPAP. Terapia ta polega na utrzymywaniu nieprzerwanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych.

Przyczyny męskich zaburzeń funkcji seksualnych

Warto zapoznać się najpierw z czynnikami, jakie stoją za impotencją. Aby proces erekcji mógł nastąpić w sposób prawidłowy, niezbędne jest właściwe działanie organizmu w zakresie psychologicznym, hormonalnym i neurologicznym. Konieczna jest także prawidłowa struktura ciał jamistych członka. Jeśli wystąpią jakiekolwiek zaburzenia w tychże sferach, może to skutkować właśnie impotencją. Wśród przyczyn niemocy seksualnej, lekarze wskazują: przyczyny hormonalne, krążeniowe, psychogenne i neurogenne. Oprócz tego trzeba pamiętać, iż do prawidłowej erekcji potrzebne jest także właściwe skoordynowanie funkcji dwóch części obwodowego układu nerwowego (współczulnej i przywspółczulnej). Jeśli dojdzie do dominacji układu współczulnego, wówczas następuje wiotczenie penisa. Do osiągnięcia wzwodu konieczne jest zablokowanie aktywności części współczulnej obwodowego układu nerwowego.

Wpływ obturacyjnego bezdechu sennego na sprawność seksualną

Szukając wpływu OBS na męską niemoc seksualną, specjaliści wskazują na elementy, które pokrywają się w dużym stopniu z opisanymi wyżej głównymi czynnikami zaburzeń seksualnych. Powtarzające się okresy niedotlenienia organizmu przy OBS doprowadzają do ciągłego pobudzenia części współczulnej obwodowego układu nerwowego, a więc zaczyna on stale dominować. Badania udowodniły również, że mężczyźni z OBS zmagają się również z zaburzeniami poziomu testosteronu. Ponadto, należy pamiętać, że OBS działa niszczycielsko na męską psychikę i niekiedy doprowadza do stanów depresyjnych. Zaburzenia wzwodu są zazwyczaj symptomem poważnych chorób, których niekorzystne działanie objawia się po pewnym czasie. Tak sam w przypadku chrapania, które także jest objawem niebezpiecznego schorzenia, którego konsekwencje pojawiają się w wielu sferach działania organizmu. Na pierwszy rzut oka są one ze sobą niezwiązane. Mężczyzna może mieć problemy psychiczne, cierpieć na zaburzenia pracy serca albo też może u niego występować zwiększone ryzyko udaru. Częstym skutkiem OBS jest również właśnie impotencja, odbijająca się niekorzystnie na całym życiu mężczyzny, jak i jego partnerce. Bez wątpienia OBS ma związek z zaburzeniami wzwodu. Rozwiązaniem problemów jest często terapia CPAP, dzięki której chore osoby mogą odczuć znaczną poprawę i na nowo odzyskać radość z seksu. Ważna jest również zmiana trybu życia, która pozwoli jeszcze skuteczniej walczyć z impotencją i da szybsze rezultaty. Osoby zmagające się z OBS i impotencją powinny jak najszybciej działać i udać się w pierwszej kolejności do specjalisty. Postawi on profesjonalną diagnozę i dobierze terapię, która podniesie jakość życia mężczyzny.

Czy ten post był pomocny?

2.8 / 5. Vote count: 6

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *