Anorgazmia u mężczyzn

Anorgazmia u mężczyzn

Wiele kobiet deklaruje, że orgazm nie jest konieczny, by stosunek uznać za satysfakcjonujący – wiele przedstawicielek płci pięknej przez całe życie nie dowiaduje się, czym jest ten moment. U mężczyzn brak orgazmu widziany jest w nieco bardziej tragicznym świetle. Ze względu na fakt, że mężczyzna niejako zaprogramowany jest na osiąganie orgazmu, jego niewystępowanie bywa uciążliwe i skomplikowane. Nie wolno jednak takiej sytuacji lekceważyć – brak orgazmu nie jest powodem do wstydu, ale sygnałem, że trzeba zareagować na potrzeby organizmu.

Na czym polega orgazm u faceta?


Rozdzielenie u mężczyzny orgazmu i ejakulacji bywa kłopotliwe. Niemniej jednak ejakulacja, czyli wytrysk jest następstwem erekcji. Orgazm zaś to towarzyszące mu psychiczne i fizyczne odczucie odprężenia i satysfakcji. Uznaje się go za stan najwyższego podniecenia seksualnego, a jego osiągnięcie jest najlepszym wynagrodzeniem udanego stosunku.

Wbrew skojarzeniu orgazmu z członkiem, nie do końca jest on związany z satysfakcją. Oczywiście największe odczucia towarzyszą okolicom intymnym, nie mniej jednak orgazm jest napięciem całej masy mięśni znajdujących się w różnych partiach ciała. Jest efektem serii silniejszych i słabszych skurczy, przyśpieszonego oddechu i akcji serca. Ponad wszystko jednak satysfakcja z niego płynąca ulokowana jest w środku nagrody w mózgu, w miejscu, które warunkuje również psychologiczne mechanizmy.
Można zatem zauważyć, że istnieje różnica pomiędzy wytryskiem i orgazmem. Fakt istnienia ejakulacji bez satysfakcji zdaje się teraz jak najbardziej realny. I niejednokrotnie bywa. Orgazm u mężczyzny może nie wystąpić.

Anorgazmia u mężczyzn

Anorgazmia u mężczyzny zdaje się czasami zabawna, lecz w żadnym wypadku nie jest. Czasami przyczyn braku orgazmu szuka się w braku satysfakcji seksualnej, zapominając tym samym, że orgazm tylko z założenia u mężczyzn występuje w tym samym co ejakulacja czasie. Zaznaczyć jednak trzeba, że czasami powodem anorgazmii nie jest brak satysfakcji jako takiej, a przedwczesny wytrysk, który występujący przy niemal każdym stosunku wymaga konsultacji lekarskiej.

Głównych przyczyny niezdolności do osiągnięcia orgazmu należy szukać wśród aspektów fizjologicznych oraz psychologicznych. Choroby tarczycy, kłopoty z wydzielaniem hormonalnym (w tym przypadku zbyt niski poziom testosteronu) lub zaburzenia przysadki mózgowej dotyczą fizjologicznego powodu. Fizycznego podłoża anorgazmii należy jednak szukać także w przebytych lub aktywnych chorobach, w przebytych (zwłaszcza w okolicach krocza) zabiegach i operacjach oraz urazach penisa. Wykluczenie takich objawów może sugerować, że problem tkwi nieco głębiej – w psychice.
Przekonanie, że ”facet może zawsze i wszędzie” jest infantylnym i mocno krzywdzącym twierdzeniem. Fizjologiczna gotowość do seksu wcale nie oznacza gotowości psychicznej. Obawa przed niechcianą ciążą czy zarażeniem chorobą weneryczną, traumatyczne przeżycia związane z seksem (gwałt, kazirodztwo, molestowanie), niska samoocena czy depresja skutecznie niwelują chęć do seksu.

Społeczeństwo pozbawione empatii, które w anorgazmii u mężczyzn węszy okazję do drwi także nie pomaga. Podobnie jak warunki środowiskowe – przemęczenie, stres i traktowanie seksu jako temat tabu są pośrednią przyczyną tej dolegliwości.

Jak sobie radzić z anorgazmią?

Samemu można zrobić wszystko i niewiele. Zacząć należy od szczerej rozmowy z partnerką, by ta zdawała sobie sprawę z istnienia problemu. O ile przedwczesny wytrysk daje się zauważyć, o tyle ejakulacja kojarzona z satysfakcją może stać się powodem niedostrzeżenia problemu przez partnerkę.

Następnym krokiem jest wizyta u lekarza. Może okazać się, że skończy się na kilku wizytach u lekarza rodzinnego czy specjalisty, gdyż powodem anorgazmii jest czynnik fizyczny. Niekiedy rozpoczęcie lecenia cukrzycy czy niedoczynności tarczycy oraz zmiana trybu życia są prostą drogą do ponownego odczuwania radości z seksu.

Przyczynami związanymi z lękiem powinien zająć się psycholog-seksuolog, który w trakcie terapii indywidualnej lub terapii par zastymuluje do podjęcia odpowiednich działań. Przede wszystkim wykluczyć trzeba nieprawidłowości związane w budowie członka i zaburzenia hormonalne. O ile anatomia wymaga interwencji chirurgicznej, o tyle ”klasyczny” kłopot z potencją wspomoże farmakoterapia, np. stosowanie nie przez przypadek chwalonej Viagry i jej bliskiej znajomej – Kamagry.

Orgazm to nie obowiązek a dodatek podczas seksu. Choć mocno narusza męskie ego, anorgazmia nie powinna być ignorowana. Nieleczony problem pogłębia się, a czasami od rozwiązania dzieli tylko kilka ruchów.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *