Metody antykoncepcji dla mężczyzn

antykoncepcja dla mężczyzn

O antykoncepcji dla mężczyzn mówi się coraz częściej i głośniej. I dobrze, bo w parze, która aktualnie nie chce mieć dziecka, nie tylko kobieta powinna troszczyć się o to, by nie doszło do zapłodnienia. Wiedza na temat męskiej antykoncepcji powoli robi się coraz bardziej powszechna. Coraz więcej par ma świadomość, że prezerwatywa nie stanowi jedynego sposobu, w jaki mężczyzna może zapobiegać zapłodnieniu. Jesteś odpowiedzialnym mężczyzną? Bierzesz na siebie część odpowiedzialności za bezpieczny seks z partnerką? Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się z niego jak inaczej niż z użyciem prezerwatywy możesz zapobiec ciąży.

Sposoby antykoncepcji dla mężczyzn

Najbardziej dostępna i cenowo przystępna antykoncepcja dla mężczyzn. Wciąż najbardziej dostępną i cenowo przystępną metodą antykoncepcji dla mężczyzn jest prezerwatywa. Zrobiony ze specjalnego, miłego w dotyku tworzywa kondom, zakłada się na penisa tuż przed stosunkiem. Wybór prezerwatyw jest ogromny. Jeśli tylko chcesz możesz wyjść poza klasykę i sięgnąć po prezerwatywy w bajecznych kolorach, zapachach, a nawet smakach.

Zalety prezerwatywy. Największym atutem kondoma, oprócz dostępności i przystępności cenowej, jest zabezpieczenie przed zarażeniem jedną z chorób przenoszonych drogą płciową. Ze względu na to, prezerwatywy polecane są mężczyznom skłonnym do stosunków z licznymi, czasem wręcz przypadkowymi partnerkami. Prezerwatywa chroni obie strony przed niebezpieczeństwem związanym z takimi kontaktami.

Wady prezerwatywy. Omawiana metoda zapobiegania ciąży ma też kilka wad. Najważniejszą jest niezbyt wysoka skuteczność. W skali Pearla prezerwatywa uzyskała zaledwie trzeci, zadowalający poziom skuteczności. A to dlatego, że zdarza się, iż podczas stosunku zsuwa się lub pęka. Wiele par uskarża się na dyskomfort tej metody. Fakt, ubieranie członka przed akcją lub w jej trakcie bywa kłopotliwe.

Naturalna antykoncepcja dla mężczyzn. Podobnie jak kobiety, mężczyźni mogą również w naturalny sposób zapobiegać zapłodnieniu. Męskim sposobem wykorzystywania natury jest stosunek przerywany. Aby metoda miała największe szanse skuteczności, stosunek musi być przerwany w odpowiednim momencie, to znaczy na chwilę przed wytryskiem. Chodzi o to, by nasienie nie dotarło do dróg rodnych partnerki.
Zalety stosunku przerywanego: zapobieganie ciąży bez udziału czynników zewnętrznych.
Wady stosunku przerywanego: niska skuteczność powodowana tym, iż plemniki obecne są nie tylko w spermie, ale także w preejakulacie, który wydostaje się z członka podczas stosunku.
Dyskomfort powodowany napięciem związanym z koniecznością przerywania każdego stosunku.
Groźba wystąpienia zaburzeń nerwicowych na tle seksualnym.
Brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Radykalna antykoncepcja dla mężczyzn. W przypadku kobiet, radykalną metodą antykoncepcji jest podwiązanie jajowodów, powszechnie zwane sterylizacją. U mężczyzn, ten sam efekt uzyskuje się podwiązując lub przecinając nasieniowody. Dzięki temu, sperma tryskająca z członka nie zawiera plemników. Wazektomię przeprowadza się rozwarstwiając skórę nasieniowodu lub wycinając jego fragment i zasklepiając ujście. Pierwsza metoda, to wazektomia bez skalpela; druga, to wazektomia totalna. Na tę metodę mogą decydować się pary, które wiedzą na pewno, że nie chcą mieć dzieci. Wazektomia jest odwracalna, ale zabieg jest bardzo kosztowny i nie zawsze się udaje. Wazektomia jest dostępna i legalna w Polsce.
Zalety wazektomii. Bardzo wysoka skuteczność – 99,9%.
Wady wazektomii. Brak ochrony przed chorobami przenoszonymi płciowo.
Niewielkie, ale istniejące ryzyko powikłań w postaci zapalenia jąder i najądrza. Minimalna, ale istniejąca możliwość wystąpienia reakcji autoimmunologicznych mogących prowadzić do stwardnienia rozsianego lub miażdżycy.Trudna odwracalność skutku w postaci braku potomstwa.

Metody antykoncepcji dla mężczyzn w przyszłości

Antykoncepcja dla mężczyzn w przyszłości. Od lat trwają badania nad stworzeniem pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Wyniki są obiecujące i wskazują na to, iż naukowcy coraz bliżsi są sukcesu. Męska pigułka antykoncepcyjna będzie miała najprawdopodobniej postać iniekcji z testosteronem, mającym produkować spermę bez plemników. Według badań, metoda jest skuteczna w 97-100%. Pod warunkiem oczywiście, że mężczyzna nie boi się zastrzyków!

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *