Jak działa mechanizm erekcji, czyli krótka lekcja anatomii prącia

Anatomia męskiego członka

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się w twoim członku podczas erekcji? To wbrew pozorom skomplikowane mechanizmy, które wymagają dobrej współpracy różnych układów naszego organizmu. Zrozumienie ich jest szczególnie ważne, gdy pojawiają się problemy z potencją.

Większość mężczyzn przez całe swoje życie nie wgłębia się w mechanizm działania swojego członka. Pod wpływem bodźców takich jak dotyk, zapach, wzrok czy wyobraźnia, u zdrowego mężczyzny pojawia się erekcja. Stymulowana podczas stosunku, ostatecznie skutkuje orgazmem. Ten pozornie nieskomplikowany mechanizm w rzeczywistości jednak wcale nie jest taki prosty. Zaczynamy go analizować zwykle dopiero wtedy, gdy coś zaczyna z nim być nie tak.

Anatomia męskiego członka

Aby dobrze rozumieć mechanizm erekcji, trzeba znać budowę męskiego penisa. Składa się on z dwóch ciał jamistych rozłożonych po grzbietowej stronie prącia i ciała gąbczastego położonego po stronie brzusznej. Ciało gąbczaste przechodzi aż do przodu członka i tworzy żołądź. Wewnątrz ciała gąbczastego przebiega cewka moczowa.

Ciała jamiste i ciało gąbczaste otoczone są warstwą tkanki łącznej i dodatkową osłonką zbudowaną z włókien kolagenowych – błoną białawą. Ciała jamiste utkane są z systemu jamek – obszernych sieci naczyń krwionośnych. Jamki otrzymują krew przede wszystkim z tętnicy głębokiej prącia. W mniejszym stopniu – z tętnicy grzbietowej. Członek męski jest też silnie unerwiony. W uruchomieniu mechanizmu erekcji bierze udział ośrodek erekcji znajdujący się w rdzeniu kręgowym na wysokości splotu krzyżowego.

Uruchomienie mechanizmu erekcji

Pod wpływem bodźca podniecającego mózg wysyła sygnał do ośrodka erekcji o wymaganym uruchomieniu mechanizmu wzwodu. Sygnał ten przesyłany jest za pomocą nerwów przywspółczulnych do prącia. Błona mięśniowa rozkurcza się, a tętnice rozszerzają. Napływająca krew zaczyna wypełniać jamki. Zwiększając swoją objętość, jamki napinają błonę białawą i powodują ucisk żył prącia, uniemożliwiając odpływ krwi. Duża ilość krwi w prąciu powoduje wzwód i umożliwia odbycie stosunku seksualnego.

Gdy prącie jest intensywnie stymulowane bodźcami z zewnątrz, dochodzi do ejakulacji. W czasie wytrysku obkurczają się mięśnie gładkie najądrza, gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych i nasieniowodów. Dochodzi do wytrysku właściwego, a szyja pęcherza moczowego zostaje zamknięta, uniemożliwiając tzw. wytrysk wsteczny. Erekcja słabnie – krew odpływa z prącia żyłą głęboką oraz żyłą grzbietową prącia.

Zaburzone mechanizmy

Aby erekcja była prawidłowa, konieczne jest prawidłowe działanie zarówno układu krwionośnego, jak i układu nerwowego. Tymczasem już zawężenie tętnic spowodowane zbyt wysokim poziomem cholesterolu może wpłynąć na pojawienie się zaburzeń erekcji. Podobnie jak długotrwały stres, który wpływa na pracę układu przywspółczulnego w mózgu.

Leki typu Kamagra – zawierające sildenafil tabletki na problemy z potencją – odblokowują zaburzony mechanizm erekcji. Przywracają cały proces do opisanego powyżej stanu. Nie likwidują jednak przyczyny problemu. Dlatego oprócz farmakoterapii konieczne jest wykonanie m.in. badań poziomu cukru we krwi, mierzenie ciśnienia, poziomu cholesterolu itp. Trwałe wyleczenie musi obejmować terapię problemu wyjściowego.

Czy ten post był pomocny?

4.3 / 5. Vote count: 3

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, problemów z impotencją oraz niepłodnością. Jestem absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywałem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzę również własny gabinet urologiczno-andrologiczny w Warszawie. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach związanych z leczeniem zaburzeń erekcji, w czym się specjalizuję.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *